„Ve zprávě archeologů se uvádí, že je této památce nejlépe v zemi, když je zakrytá geotextilií. Protože se jedná o tak významné nálezy, nemělo by se nic uspěchat," míní náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Přelomový objev učinili archeologové při stavbě parkoviště, která byla součástí úpravy jižního předpolí Tyršova mostu. Nejprve na jaře loňského roku odkryli základy původního kostela sv. Marka, později narazili také na zdivo bratrské školy. Když objevili základy celé, bylo jasné, že z nového parkoviště sejde.

„Aby byla dostavba jižního předpolí hotová, musíme do konce letošního roku dodělat chodník, zafixovat vozovku a u pivovarského sjezdu bude nově osazeno dopravní zrcadlo," řekl Michal Zácha s tím, že situace v této části města je pro řidiče značně složitá.

„Jde hlavně o to, aby se tato křižovatka stala přehlednější a bezpečnější," vysvětlil.

Stříbrné mince i zlatý altun

Objevy v lokalitě Na Marku potvrdily, že bylo město Přerov v době působení jednoty bratrské duchovním a vzdělávacím centrem evropského významu.

Svědčí o tom zejména nálezy mincí z celkem sedmnácti evropských zemí.

„Našli jsme zde desítky stříbrných mincí a také zlatý altun, ražený v Turecku. Je tedy vidět, že distribuce byla obrovská a zahrnovala celou Evropu," shrnul už dříve přerovský archeolog Zdeněk Schenk.

Kromě mincí patří k nejcennějším objevům soubor církevních medailonů a ochranných amuletů, které symbolizují duchovní význam centra, ale i další zajímavosti – soubor opaskových kování nebo dlaždice ze 16. století. Odborníci se ale obdivovali také zachovalé základy obou historických staveb. (pu)