Do projektu s názvem Archeologické léto se zapojily Archeologické ústavy Akademie věd České republiky v Praze a Brně ve spolupráci s více než pěti desítkami vědeckých, muzejních a dalších regionálních pracovišť.

Na Přerovsku seznámí od července do září milovníky historie se třemi významnými lokalitami terénní archeolog Muzea Komenského v Přerově Zdeněk Schenk.

Ve dvou termínech se uskuteční komentovaná prohlídka legendární paleolitické lokality v Předmostí, a to 29. července od 10 hodin a 26. srpna od 10 hodin.

Letní pískovaná 2022 bavila malé i velké návštěvníky přerovského parku Michalov.
Na přerovské děti čekají v Michalově vodo-písko-hrátky

„Lidé se mohou těšit na prohlídku Památníku lovců mamutů, v jehož interiéru je k vidění unikátní skládka kostí zvířat poslední doby ledové,“ přiblížil přerovský archeolog Zdeněk Schenk.

Další komentovaná prohlídka se uskuteční na Helfštýně a přítomné seznámí s výsledky archeologických výzkumů a nejzajímavějšími nálezy v atraktivním prostředí renesančního paláce. Na Helštýn se mohou lidé vydat za poznáním 22. července a 12. srpna. Komentované prohlídky startují v 10 hodin.

Novinkou letošního ročníku je v sobotu 2. září komentovaná prohlídka Švédských šancí u Přerova.

„Zájemci na ní zjistí zajímavosti o nejstarším archeologicky doloženém osídlení kopce, které sahá až do starší doby kamenné, kdy zde tábořili mlado paleolitičtí lovci mamutů. Hlavní těžiště prohlídky bude ale věnováno předsunuté čtvercové redutě, jež byla součástí vnější obranné linie vojenského tábora švédského vojska, vedeného legendárním generálem Lennartem Torstenssonem v létě 1643,“ přiblížil archeolog Zdeněk Schenk.

Pošta v Kratochvílově ulici v centru Přerova první den po uzavření dvou poboček - na Trávníku a v Předmostí - nápor zvládala.
Pošta v centru Přerova nápor zvládla. Problémem je bezbariérový přístup

Ve spolupráci s Klubem vojenské historie v Přerově bude lidem zpřístupněna také pozorovatelna civilní obrany - tento objekt byl v padesátých letech 20. století založen přímo do terénních pozůstatků reduty.

V plánu je i slavnostní odhalení pamětního kamene, připomínajícího události třicetileté války spojené s vybudováním rozsáhlého polního opevnění na katastrálním území dnešních obcí Dobrčice, Horní Moštěnice a Přestavlky.

„Součástí akce bude i ukázka dobového ležení a vystoupení skupin historického šermu, které se věnují období třicetileté války. Prvního září totiž uplyne přesně 380 let ode dne, kdy Švédové svůj polní tábor opustili,“ zmínil Zdeněk Schenk.

Osecký triatlon 2023. Vítězka ženské kategorie Adéla Anderlová
Rekordní účast! Osecký triatlon k Jadranu přilákal i německého vítěze

Komentovaná prohlídka v rámci Archeologického léta je zároveň součástí doprovodného programu výstavního projektu Švédové na Přerovsku - Třicetiletá válka na Hané ve světle archeologických a historických pramenů. Ten je k vidění v prostorách Muzea Komenského v Přerově až do 30. října.

Zájemci o komentované prohlídky si mohou rezervovat termín na internetové stránce akce Archeologické léto: https://www.archeologickeleto.cz/, https://www.archeologickeleto.cz/akce/ nebo na https://www.arup.cas.cz/archeologickeleto-2023/