VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otevíráme novou kapitolu výzkumu v Předmostí

PŘEROV - Archeologická lokalita v Předmostí, která se zapsala do učebnic historie díky nálezu hromadného hrobu lovců mamutů, se možná rozšíří o další zajímavá naleziště.

15.7.2007
SDÍLEJ:

Letos přibyly v Předmostí další nálezy.Foto: DENÍK

Jejich význam už sice asi nebude takový, jako objev Karla Jaroslava Mašky z 19. století. O novinkách v průzkumu této lokality informoval Deník archeolog Zdeněk Schenk z olomoucké společnosti Archaia, která v Předmostí spolu s Muzeem Komenského v Přerově výzkum provádí.

Archeolog Zdeněk Schenk

Před nedávnem jste v Hranické ulici v Předmostí dokončili archeologický průzkum. Nakolik se splnila vaše očekávání?

Navazovali jsme na výzkum z loňského roku v místě trasy nově budované cyklostezky . Zkoumanýúsek se nachází vedle farské zahrady a je zajímavýtím, že tento terén v minulosti nikdy nebyl narušen stavebními zásahy. Z archeologického hlediska se tedy jedná o „nedotknuté místo“.

Minulý týden byla dokončena pouze část výzkumu, ale výstavbu cyklostezkybudeme sledovat i nadále. Je totiž v místech, kde se kontinuálně koncentrovalo osídlení od dob pravěku až do vrcholného středověku. Předmostí samo o sobě představuje fenomenální lokalitu evropského významu, a to nejen kvůli svému nejznámějšímu paleolitickému nalezišti z období 25 tisíc let před naším letopočtem.

Jak daleko se vlastně nachází slavný Maškův hrob od míst, kde v uplynulých týdnech probíhaly archeologické práce?

Je to asi sto padesát metrů od proslulého naleziště.Myse stále pohybujeme v prostoru kolem takzvané Skalky, kterou v současnosti připomíná pouze relikt vápencové skály. Samotná Skalkamávýjimečnou strategickou polohu, která místu dodává na významu a atraktivitě právě díky kontinuálnímu osídlování už od dob pravěku. Důvodem přitom nebyla jen přítomnost minerálních pramenů, jež lidi lákala, ale především poloha v ústí Moravské brány. Ta sama o sobě představuje přírodní komunikační koridor prvotního významu. Bez nadsázky se dá říci, že tímto místem kráčely dějiny.

Myslíte si, že by zde mohly být učiněny nálezy srovnatelného významu, jaké učinil archeolog Maška?

To je samozřejmě nesrovnatelné. Jsme rádi, že senámv současné době daří odkrývat a pečlivě dokumentovat jakékoliv archeologické památky, které nepodlehly průmyslové těžbě spraše. Místo bylo také značně zasaženo necitlivými stavebními pracemi v osmdesátých letech minulého století. Přesto lze říci, že se nabízí mimořádná příležitost prozkoumat neporušené místo v samotném centru Předmostí. Možná otevíráme novou, nepopsanou kapitolu předmostských výzkumů.

Jaké konkrétní nálezy jste už v Předmostí učinili?

Potvrdilo se, že se v centru Předmostí koncentrovalo osídlení i v průběhu mladého pravěku. Už v minulosti zde byly zaznamenány také nálezy popelnicového pohřebiště z mladší doby bronzové.Od konce 19. a v průběhu uplynulého století byly v těchto místech odkrývány kostrové hroby z raného středověku, tedy zhruba z 10. a 11. století.

Přestože je Předmostí notoricky známé hlavně díky nalezištím z dob lovců mamutů, podařilo se zachytit, že v jeho centru žili rovněž první zemědělci z období mladší doby kamenné, tedy z doby asi pět tisíc let před naším letopočtem.VuliciU Pošty jsme také objevili výrazné stopy osídlení kultury s lineární keramikou. Z pátého tisíciletí před naším letopočtem byly nalezeny například střepy, zdobené typickými ornamenty, pazourkové nástroje nebo broušené kamenné nástroje.

Budou tyto objevy vystaveny v rámci archeologické expozice v prostorách Muzea Komenského?

Všechny nálezy budou laboratorně ošetřeny a uloženy v depozitářích přerovského muzea. Lidémohouspatřit nejzajímavější z nich v rámci výstavy nových muzejních přírůstků. Můžete shrnout výsledky letošního výzkumu? Odkryli jsme několik žárových popelnicových hrobů z mladší doby bronzové, což je období asi 1200 let před naším letopočtem.

Dále byly zaznamenánystopy laténského osídlení a nalezena také část ranně středověkého kostrového hrobu a sídlištní jámy z vrcholného středověku. Zatímco v minulém roce jsme na trase zbudované cyklostezky nalezli sedm kostrových hrobů z 10. a 11. století, letos se podařilo zachytit spíše okraj původně rozsáhlého pohřebiště.

15.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 25 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace Manažer/ka jakosti a homologací - administrativní pracovník servisu. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, VŠ - technický nebo ekonomický směr; 5 let praxe v oblasti jakosti nebo homologací; výborná znalost anglického jazyka; Znalost práce na PC; Řidičský průkaz skupiny B, , Náplň práce:, Řízení dokumentace, tvorba předpisové dokumentace; Zajišťování a provádění interních auditů; Školení zaměstnanců firmy v oblasti kvality; Řízení změn a odchylek; Řízení neshodných výrobků a nápravných opatření; Přezkoumávání reklamací zákazníků; Zodpovědnost za integrovaný systém managementu ISO 9001; práce s technickou dokumentací; zajištění kalibrace měřidel a měřících přístrojů; udržování příruček jakosti; budete zajišťovat certifikace, homologace produktu a jeho schválení k uvedení do provozu v souladu s legislativou EU, národní legislativou a legislativou exportních států světa; V rámci servisu zaznamenávání do dané dokumentace záznamů o přijetí vozidla do opravy; Vystavování daňových dokladů, zaznamenávání výdej vozidla z oprav; Vytváření a přiřazování reklamační zakázky k výrobní zakázce; Vykonávání funkci pokladní; Dodržování vnitřních pokynů vydaných pro pokladní a skladové hospodářství; Zajišťování prodeje náhradních dílů; Zajišťování půjčování přívěsů a vedení evidence; Evidence odpracovaných hodin; Realizace a účtování výdejek a příjemek ze skladu servisu; Evidence, uzavírání a vyhodnocení reklamací; Tvorba cenových nabídek, prodej, balení a expedice náhradních dílů, zajištění potřebné dokumentace pro vývoz ND do zahraničí; Objednávání náhradních dílů, evidence skladového hospodářství, schvalování přijatých faktur; Objednávání kancelářských potřeb, , Nabízíme:, Stravování, příspěvek na dopravu, příspěvek na životní nebo penzijní připojištění + 3 dny zdravotní volno další zaměstnanecké benefity, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: horsagova@paragan.cz. Pracoviště: Paragan s.r.o., Lipnická, č.p. 351, 753 61 Hranice 4. Informace: Hana Orságová, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 500 Kč

Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních Pomocnice (uklízeči a pomocníci ve zdrav. a soc. zařízení). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Nabízíme:, příspěvek na oběd, příspěvek na dovolenou., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: nemocnice@nemocnice-hranice.cz;, - telefonicky (Po-Pá 8,00 - 15,00 hod.) na čísle 581 679 171 - paní Krejčí. Pracoviště: Nemocnice hranice a.s., Zborovská, č.p. 1245, 753 01 Hranice 1. Informace: Jitka Krejčí, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 6 100 Kč

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech Pracovník/ce úklidu (OZP). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle § 80, zákona č. 435/2004 Sb.. Nástup možný IHNED., Pracovní doba: PO, ST – 17,00 - 19,00hod.; ÚT, ČT, PÁ - 15,00 - 17,00hod., , Náplň práce:, úklid chodeb, schodišť, kancelářských prostor a sociálních zařízení. Úklid (zametání) vnějších prostor před budovou. Není požadováno mytí oken., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: ivo.horil@deltaservis.cz;, - telefonicky (Po - Pá 08,00 - 14,00hod.) na čísle 608 572 417 - pan Ivo Horil, , Pozn.: Na pracoviště nechodit, kontakní osoba má sídlo na jiné adrese zaměstnavatele.. Pracoviště: Delta facility, s.r.o. - pracoviště přerov, smetanova, Smetanova, č.p. 1941, 750 02 Přerov 2. Informace: Ivo Horil, +420 608 572 417.

Výroba - Ostatní strojírenští technici pracovník/ce OTK. 18 000 Kč

Ostatní strojírenští technici pracovník/ce OTK. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nástup možný IHNED nebo dle dohody., , Požadujeme: , minimálně střední odborné vzdělání s maturitou technického směru, Německý jazyk - pasivně, základní orientace ve výkresové dokumentace, v kontrolních protokolech, v dokumentaci kvality a technických normách. Znalost kontroly svarů vítána. Požadujeme zájem o obor s cílem postupného zaškolení pro kvalifikaci kontrolora kvality. , , Nabízíme:, zázemí stabilní firmy, motivující mzdové ohodnocení, 13. a 14. plat, 5 týdnů dovolené, obědy v areálu společnosti, osobní rozvoj a vzdělávání, životní pojištění., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: olga.holzmannova@progress-ok.cz, - telefonicky na čísle 581 292 530 - paní Olga Holzmannová. Pracoviště: Progress ok a.s.-, 9. května, č.p. 2452, 750 02 Přerov 2. Informace: Olga Holzmannová, +420 581 292 530.


Videosouhrn 13.–15. července 2018

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

V Hranicích se konal v pátek a v sobotu festival Letiště, který láká každý rok na skvělou hudbu, ale také divadlo a performanci.
6

Jde to i bez známých jmen. Festival Letiště vykročil novým směrem

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Dokázali to. Dva roky po neúspěšném finále mistrovství Evropy se francouzská parta probila k úspěchu. Tým Didiera Deschampse potvrdil v gólově bohatém finále roli papírového favorita a Chorvatsko porazil 4:2. Jejich výhra se však neobešla bez kontroverzí.

U Přerova havaroval horkovzdušný balon, strhl elektrické vedení

O velkém štěstí může mluvit osmičlenná posádka horkovzdušného balonu, který v pátek třináctého kolem šesté hodiny večer havaroval při přistávacím manévru v Žeravicích u Přerova. Vyhlídkový let z Olomouce byl podle pilota nucen přistát kvůli hrozící lokální bouřce.

Vycházka po bojišti připomněla slavnou bitvu

Přestože od památné prusko-rakouské bitvy u Tovačova uplynulo více než sto padesát let, stále přitahuje pozornost nadšenců historie. Na vycházku po bojišti se zastávkami u pomníčků obětí se vydali v sobotu členové Komitétu pro udržování památek z války roku 1866, ale zajímavé informace o detailech bitvy si nenechala ujít ani řada místních.

Kombajn se vznítil na poli, řidič utekl

Požáry na polích v tropických vedrech nejsou ničím neobvyklým, že by ale při práci začala hořet zemědělská technika, to se nestává tak často.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT