Jak ale test ukázal, zástupci města ani v době finanční a vládní krize neztrácejí smysl pro humor. Našli se i takoví, kteří na špek vůbec neskočili a nebo aprílový vtípek obratem vrátili.

Vrácení dotace na maják

Bývalého přerovského místostarostu a současného poslance za ODS Zdeňka Boháče jsme zastihli ve sněmovně. Informovali jsme ho, že lidé v Přerově protestují peticí proti parčíku s majákem u Bečvy.

Právě poslanec Zdeněk Boháč v minulosti získal z porcování medvěda několik milionů na stavbu tohoto díla. „Víte o tom, že máte dotaci státu vrátit?“, zeptali jsme se ho. Poslanec byl otázkou zjevně zaskočený.

„Jaké peníze? Jaký maják? Je to informace nesmyslná, hloupá a nemůže být ani pravdivá. Měl jsem za úkol sehnat peníze, ty jsem sehnal a všechno ostatní je věcí radnice,“ reagoval rozčileně poslanec. Ani vysvětlení, že se jedná o aprílový vtip, mu úsměv na tvář nevrátilo. „V tuto chvíli nejsme ve sněmovně moc naladění na apríl,“ řekl Boháč, který by se podle svých slov nerad dočkal nějakého „aprílu“ právě ve sněmovně.

Stavba nové kašny u kina

Na bývalého primátora a poslance Jindřicha Valoucha (ČSSD) jsme vyrukovali s jinou historkou. Protože během jeho působení na radnici vyrostla na náměstí T. G. Masaryka v Přerově kašna, náš dotaz směřoval právě k tomuto vodnímu prvku.

„Máme informaci, že se má začít stavět stejná kašna také na náměstí Přerovského povstání. Je pravda, že na ni máte i vy přispět nemalou částkou?“, zeptali jsme se Jindřicha Valoucha. Toho ale fáma nechala chladným. „Je to pro mě úplná novinka. Vůbec nic o tom nevím. Slyším to poprvé a nikdo se mnou zatím nemluvil,“ nenechal se zaskočit Valouch.

Když se vzápětí dozvěděl, že je zpráva smyšlená, pobavilo ho to. „ To se vám povedlo. Naletěl jsem, ale myslím, že jsem to ustál v klidu,“ komentoval žert.

Luxusní kancelář radního

Obětí aprílového šprýmování se stal i radní a jednatel Technických služeb Václav Zatloukal (ČSSD). Při vymýšlení „zaručené zprávy“ nás inspiroval příběh ředitele České televize Jiřího Janečka, který si v době finanční krize opravil kancelář na Kavčích Horách za několik milionů korun a rozmařile tak rozhazuje peníze koncesionářů.

Na Václava Zatloukala jsme se proto obrátili s informací, že si buduje nové luxusní sídlo, vybavené plazmovou televizí a další moderní technikou – a to přímo v areálu Technických služeb v Přerově. Radní se v prvním okamžiku netvářil vůbec zaskočeně a odpovídal s ledovým klidem.

„Ale ne, vždyť už jste v té kanceláři byli. Nestála ani 30 tisíc a bylo to před rokem. Nic novějšího tam není. Celé je to totální nesmysl, ale jestli chcete, vezměte si foťák a přijďte si to tady vyfotit,“ navrhoval Zatloukal.

Když jsme začali detailně líčit, jak má vypadat interiér nové kanceláře, začal už něco tušit. „ Blbost totální. Žádnou plazmovku tu nemáme. A perský koberec? Sám nevím, jestli je v místnosti koberec nebo linoleum,“ tvrdil Zatloukal. Odhalení, že jde o apríl, pro něj žádným odhalením nebylo. „Myslel jsem si to. Že je apríl, jsem si uvědomil už ráno, když jsem jel autem a poslouchal rádio. Vysílala tam totiž stanice Hvězda a písničky byly dvacet let staré,“ řekl.

Radnímu aprílový žert újmu nezpůsobil. „Jenom jsem se zasnil, že bych tam tu plazmovku mohl mít,“ řekl zamyšleně.

Jednatelka z Brna koupí ubytovnu

Aprílový žert redaktorům jako jediná dokonale vrátila náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS), které jsme podsunuli informaci o tom, že je jednatelkou brněnské společnosti a chce pokoutně koupit budovu bývalé sociální ubytovny v Bayerově ulici.

„ Kdo že má o to zájem? Já že jsem jednatelkou nějaké společnosti? Kde jste to vypátrali? O budovu nemám vůbec zájem a jsem z toho v šoku,“ reagovala Elena Grambličková.

Ta si, ale, jak se ukázalo, nenechá nic líbit. Krátce nato totiž zvedla sluchátko a zavolala vážným hlasem do redakce. „Co je moc, to je moc. Myslím, že jsou určité hranice slušnosti. Proto jsem se rozhodla celou věc řešit občansko – právní cestou,“ konstatovala suše. Až po chvíli napjatou atmosféru prolomila: „Apríl!“, zvolala se smíchem. Nutno dodat, že se jí vtip vydařil a redaktoři jí uvěřili. „Doufám, že to tam taky napíšete,“ zdůraznila.

Otisky zubů na cestovních dokladech

Napálit se nám nepodařilo tajemníka města Jiřího Bakalíka. Ten totiž odhalil vtip hned. „Lidé prý budou muset při vyřizování pasů dávat k dispozici nejen otisky prstů, ale i zubů. Odkdy začne tato novinka platit?“ zeptali jsme se ho. „Tomu rozumím tak, že je 1. dubna,“ kontroval však Bakalík.

Za školku na vesnici dva tisíce

Fámě, že nabízí z vlastní kapsy dva tisíce korun každému z rodičů, který přihlásí svého potomka do mateřské školy na vesnici, nechtěla uvěřit náměstkyně přerovského primátora Šárka Krákorová – Pajůrková (ČSSD), která má na starost oblast školství.

Ta si ale na apríla vůbec nevzpomněla. „Tak to máte nějakou kachnu. To není pravda. A tato částka by se jako platila z mých soukromých zdrojů? To není pravda, to si z vás někdo vystřelil,“ odvětila náměstkyně.

Později se přiznala, že novinářům sedla na lep. „Naletěla jsem. Vůbec ale neregistruji, že je 1. dubna,“ vysvětlila Šárka Krákorová – Pajůrková.

Projev před radikály

Aprílový žertík neodhalil ani disident a neúspěšný kandidát do Senátu Vladimír Hučín (nez. za KAN), kterého jsme se snažili napálit „zaručenou“ informací o tom, že stojí za organizací sobotního pochodu nacionalistů v Přerově. „Tato informace může být šířena záměrně, aby ze mě udělali nějakého extremistu. Stojí za tím s největší pravděpodobností lidé s blízkými vazbami na BIS,“ byla jeho první reakce.

Když jsme se ho zeptali, jestli bude mít skutečně ve 13 hodin proslov před nádražím a nechal si kvůli tomu ostříhat vlasy, zpozorněl. „Jaký projev? Vy jste zbláznili? Je to dezinformace od lidí, kteří mají zájem zpochybnit mou pověst. Já s touto akcí nemám vůbec nic společného,“ distancoval se od radikálů Hučín.

I on se ale nakonec aprílovému žertu zasmál. „Vlasy bych si ostříhat nenechal, protože za komunistů byly dlouhé vlasy zakázané. Takže oholit hlavu jsem si určitě nenechal,“ ubezpečil.

Primátor se stěhuje do romské čtvrti

Na špek naopak neskočil přerovský senátor a primátor Jiří Lajtoch. (ČSSD), kterého jsme se zeptali, jestli si na vlastní kůži vyzkouší život přerovských Romů a nastěhuje se do Kojetínské ulice v Přerově, jak bylo avizováno v tiskové zprávě.

„Já už tam bydlím čtrnáct dní. To nevíte?,“pohotově odpověděl primátor Jiří Lajtoch a dodal: „Kojetínskou ulici v poslední době skloňuji v souvislosti s demonstrací radikálů ve všech pádech. Když dnes máme prvního dubna, napadlo mě, že bude váš dotaz aprílově naladěný,“ zasmál se Lajtoch.

Dagmar Rozkošná a Petra Poláková-Uvírová