Tak to ve čtvrtek 25. června vypadalo v Hustopečích nad Bečvou, kde se vlivem prudkého přívalového deště vylil z břehů místní Loučský potok a spolu s protrženou retenční nádrží proměnil ulice městysu v dravou řeku.

Voda zaplavila desítky domů a napáchala škodu, jejíž výše se odhaduje na desítky milionů korun.

Na nejhůře postižené místo v kraji přijel včera i olomoucký hejtman Martin Tesařík (ČSSD).

„To je soudružka slepice,“ snažil se odlehčit napjatou situaci jeden z desítky majitelů zaplavených domů v Hustopečích nad Bečvou František Sigmund, který našel mezi hromadou sutin uhynulé zvíře.

„Připlavalo jich sem více. Už tu mám ovci a také králíka,“ krčil zoufale rameny a ukazoval rukou na mršiny, zaklíněné v podivných polohách v drátěném pletivu.

Nemáme nic, přišli jsme o všechno

Stejně jako další postižení lidé v obci odklízel celý den následky živelné pohromy, kterou místní v takovém rozsahu naposledy zažili před více než padesáti lety.

„Půjčil jsem si tepláky, abych měl aspoň v čem chodit. Nemáme nic, přišli jsme o všechno,“ líčil s pohnutím v hlase jednaosmdesátiletý Oldřich Vozák. Jeho dcera měla slzy v očích a vynášela z domu věci, které se před pustošením vody podařilo zachránit.

„Moc toho není. Pod vodou byla pračka, lednička a veškerá elektronika. Voda nám vzala i auta,“ řekla Marie Kovářová. Ta líčila dramatické chvíle středeční noci, kdy se vlivem prudkého lijáku protrhla místní retenční hráz.

„Seběhlo se to všechno strašně rychle. Když jsme viděli, jak se valí voda, utekli jsme nahoru do patra. V domě byli tři dospělí a jedno šestileté dítě. Hasiči nás naštěstí brzy vyprostili a odvezli na loďce do bezpečí,“ shrnula.

Jednaosmdesátiletý Oldřich Vozák k tomu dodal: „Ta přehrada nás měla chránit před povodněmi a namísto toho nás voda z ní zaplavila,“ řekl. Podle něj postihly Hustopeče nad Bečvou záplavy takového rozsahu naposledy v roce 1957. „To co se ve středu přihnalo, byla minimálně padesátiletá voda,“ tvrdil.

Záchrana na poslední chvíli

Na poslední chvíli se podařilo zachránit příbuzným před pustošícím živlem také třiaosmdesátiletého Zdeňka Ostra, který byl v době pohromy sám doma.

„Se sestrou jsme přijely asi o půl deváté, když to celé začalo. Viděly jsme, jak jde voda prudce nahoru. Zavolaly jsme tátovi a utíkaly za dědou. Seděl v pokoji a měl asi po kotníky vody. Vytáhly jsme ho i se psem nahoru do prvního patra,“ líčila vnučka Hana Ostrová.

Třiaosmdesátiletý muž k tomu dodal: „Pořád pršelo a pršelo a než jsem se vzpamatoval, tekla voda okny dovnitř. Pomohli mi po schodech nahoru, ale nic nám nezbylo. Televize zařvala, lednička zařvala, všechno se utopilo. Je jedno přísloví, které je pravdivé: před ohněm se dá utéct, ale před vodou ne,“ řekl Zdeněk Ostr.

Jeho syn vynášel z domu kýbly s vodou a snažil se zachránit alespoň některé věci. „Tady jsou dvě labutě, které jsme měli v obývacím pokoji. Ale jsou celé od bahna. Aspoň něco nám zůstalo,“ snažil se opláchnout vodou dvě porcelánové figurky.

Kolem domů plavala utonulá zvířata

Zdevastovaný dům záplavami měl také Antonín Hub, který začal před dvěma lety s rekonstrukcí obydlí. „Během desíti minut se zvedla hladina potoka o 1,5 metru. Na poslední chvíli se nám podařilo odvézt auta ke škole. To nás asi osvítil Duch svatý, že jsme to udělali, protože potom už bylo všechno pod vodou. Kolem domu plavaly kusy dřeva, ve vodě byla utonulá zvířata,“ řekl překvapivě klidným hlasem.

„Co nám zbylo? Hlavně, že žijeme. Začali jsme spravovat dům a všechno teď máme zničené. Je to špatně, ale musíme začít zase znova,“ dodal.

Kromě desítek rodinných domů v Hustopečích, a to hlavně v ulicích Školní a Potoční, zaplavila voda také místní restauraci a kulturní dům. Do prvního patra budovy se museli přemístit také obyvatelé zdejšího Domu s pečovatelskou službou, kteří se snažili před vodou ochránit stavěním hrází z pytlů.

Hasiči zachraňovali v noci 25 lidí

Hasiči v průběhu noci na čtvrtek zachraňovali z domů pětadvacet lidí, z toho pět dětí. Jeden muž uvízl na stromě. „Ještě v noci se v obci sešla povodňová komise a na místě pomáhalo jedenáct hasičských jednotek,“ informoval také ředitel Hasičského záchranného sboru v Přerově Miroslav Čoček.

Podle něj hasiči vynášeli lidi z domů na zádech a nebo je převáželi s pomocí člunů.

„Většina občanů, kteří byli evakuováni, se ubytovala u příbuzných. Měli jsme ale pro ně zajištěný i náhradní nocleh,“ podotkla starostka Hustopečí nad Bečvou Júlia Vozáková.

„Každý druhý sklep v obci je zatopený. Záplavy nezasáhly jen centrum městysu, ale také místní části Poruba a Vysoká. Nejhůře to odnesly domy v Potoční a Školní ulici - tam měli lidé až metr a půl vody,“ shrnul také tajemník městysu Václav Vomáčka.

Katastrofa podle něj zasáhla stovky obyvatel Hustopečí. „Škody už teď odhadujeme na desítky milionů korun. Poničeny byly nejen rodinné domy, ale i restaurace, sokolovna a kulturní dům. Statiku budov teď musí posoudit odborníci. Zničená je rovněž infrastruktura v obci - voda totiž sebrala několik mostků, rozbořené jsou místní komunikace, máme zaplavené kotelny a podemletou kanalizaci. Je to hrůza,“ řekl Vomáčka.

Na místě uhynuly desítky domácích zvířat - hlavně králíci, ovce a slepice.

Do Hustopeč přijel olomoucký hejtman

Do Hustopečí nad Bečvou přijel ve čtvrtek dopoledne olomoucký hejtman Martin Tesařík (ČSSD), který spolu se starostkou městysu a příslušníky Hasičského záchranného sboru na místě řešil složitou situaci.

„V tuto chvíli uvolní hejtman Olomouckého kraje částku 5 milionů korun pro dobrovolné hasiče, kteří zasahovali při událostech během poslední noci ve všech postižených místech. Peníze by mohly mít obce na svých účtech už příští týden. Ekonomický odbor nyní precizuje pravidla pro poskytnutí tohoto příspěvku,“ řekl krajský mluvčí Ivo Hegr.

Podle něj mohou postižené obce čerpat také prostředky na obnovu infrastruktury z programu ministerstva pro místní rozvoj, a to až do sta procent celkové výše škody. „Během pátku sdělíme starostům, že takový program existuje, a pomůžeme obcím i s vyplněním žádostí,“ uzavřel Hegr.