Tak to vypadalo na pondělním jednání městského zastupitelstva, kde se hlasovalo o dalším osudu ZŠ a MŠ Mateřídouška Pod Skalkou v Předmostí.

Nebývale vyhrocená diskuse trvala přes dvě hodiny a rodiče dětí z Mateřídoušky se v ní snažili přesvědčit zastupitele, aby zrušili své únorové usnesení o sloučení školy se sousední ZŠ J. A. Komenského v Předmostí.

Návrh rodičů, který měl zachovat obě školy v symbióze vedle sebe a řešil i využití jednotlivých budov, ale nakonec neprošel.

Většina zastupitelů totiž zaujala postoj „mrtvého brouka".

Pro návrh hlasovalo pouze deset přítomných, proti bylo sedm.

Ostatní se zdrželi hlasování nebo nehlasovali vůbec.

Politici tak rozhodli o tom, že Mateřídouška ve své stávající podobě končí.

Opoziční zastupitelé ze strany Společně pro Přerov vysvětlovali, že materiál, který dostali na stůl v únoru, byl polotovar.

„Materiál byl neúplný a zavádějící. Nebyli jsme informováni o tom, jak situace ve skutečnosti vypadá," řekla zastupitelka Helena Netopilová (SpP).

Podle ní radní na jedné straně naoko dál jednali s rodiči, ale na straně druhé už počátkem března požádali o výmaz Mateřídoušky z rejstříku škol a vypsali konkurz na ředitele sloučeného zařízení.

To ale nebyla jediná kritika – řečníci postupně odhalovali zákulisí výběrového řízení na nové vedení školy.

Například dlouholetá ředitelka Mateřídoušky Marie Sedláčková, která se ho zúčastnila, si podle svých slov připadala jako u výslechu nebo u soudu, když musela vysvětlovat jednomu z členů komise své postoje a obhajovat svou práci. „Podala jsem kvůli tomu stížnost," konstatovala.

"Odvolejte náměstka Hluzína "

Podobně se vyjádřila i zakladatelka Mateřídoušky Ivana Grigárková, která byla podle svých slov u konkurzního řízení jako osoba s poradním hlasem.

„Odborník ze školské inspekce zaváděl dotazy tam, kam neměl. Dotazy byly osobní a diskriminující. Pokud všechny konkurzy na ředitele škol probíhaly stejným způsobem, tak pán Bůh s námi a zlý pryč," zdůraznila.

Právě tato slova nazvedla opozičního zastupitele Vladimíra Puchalského (SpP) natolik, že navrhoval odvolání náměstka primátora Dušana Hluzína. Později ale svůj návrh stáhl.

Hluzín, který se dostal pod ostrou palbu kritiky, svůj postoj ke sloučení škol ani přesto nezměnil.

„Trvám na svém původním názoru," řekl.

Už dříve přitom argumentoval tím, že je hlavním důvodem sloučení nedostatek žáků na obou školách a nepříznivý demografický vývoj. Ten by podle něj mohl v budoucnu vést k zániku jedné ze škol. Zároveň popřel spekulace o tom, že by byl konkurz zmanipulován.

Zanikne jedinečnoust i možnost volby

Nově zvolená ředitelka sloučeného zařízení Věra Václavíčková na jednání vysvětlovala, že vyjde rodičům maximálně vstříc.

„Mám zkušenosti s inkluzivním vzděláváním a jsem připravena jak na podněty rodičů, tak i pedagogů. Specifikum Mateřídoušky nezanikne a učitelé budou pracovat tak, jak byli zvyklí. Učitelé z Hranické můžou přispět svými pohledy," uvedla s tím, že je na složitý úkol připravena a věří, že ho zvládne.

Zástupci iniciativy Rodiče pro Mateřídoušku upozornili na to, že jde město tak trochu proti proudu.

„Školství u nás směřuje k takovým školám jakou je Mateřídouška. Podpora inkluze je i ze strany ministerstva," řekla Pavlína Lužová. Stejný trend je prý i v Evropě.

„Zrušením Mateřídoušky zanikne jedinečná škola a občané tak ztratí možnost volby. Iniciativa a nadšení rodičů i pedagogů budou utlumeny. Některé děti budou ve velké škole trpět, nebo budou muset odejít. Školu lze zrušit velmi rychle, ale vybudovat ji trvá léta," uzavřela.