„Měl jsem dost času na přemýšlení a jakékoliv politické ambice pro mě skončily. Není v tom politika, je to čistě osobní rozhodnutí,“ vysvětlil Antonín Prachař, který se chce prý věnovat rodině a vnoučeti.

„O dopravu se budu dál zajímat, a pokud po mně někdo bude chtít odborné stanovisko, rád se vyjádřím. S aktivní politikou ale končím,“ řekl Antonín Prachař.

Toho prý v minulých měsících znechutilo, že návrhy Starostů a nezávislých nenašly podporu většiny zastupitelů - přestože měly primárně pomoci městu.

Venkovní bazén Plaveckého areálu v Přerově v pondělí 31. května 2021 - první den znovuotevření
Přerovský bazén zeje prázdnotou, lidé se přesouvají na Jadran a do Výklek

Prachař například prosazoval přiznání statutu vedlejšího účastníka soudního sporu se skupinou občanů a ekology ve věci aktualizace územního řízení na stavbu dálnice D1 Říkovice - Přerov.

Navrhl také, aby město zadalo posudek dopadu tranzitní dopravy na zdraví občanů jako jeden z podkladů pro soudní řízení s ekologickými aktivisty, kteří dálnici blokují.

Po odchodu z vrcholné politiky se jako zmocněnec pro dopravu přerovské radnice snažil urychlit výkupy pozemků pro dálnici D1 a její dokončení bylo pro něj prioritou.

Vizualizace dálnice D1 Říkovice - Přerov. Záběr z videoprezentace ŘSD
Další odsun: D1 z Říkovic do Přerova se letos stavět nezačne

Končí i lékař Trhlík

Druhým politikem za STAN, který odchází ze zastupitelstva, je lékař Martin Trhlík. I jeho důvody jsou ryze osobní - chce se věnovat pouze své profesi. Vedení města už obdrželo písemnou rezignaci obou zastupitelů, ale zatím není definitivně jasné, kdo je nahradí.

„Poslední jednání zastupitelstva se konalo tento týden, následující se uskuteční až 6. září. Do té doby už určitě budeme znát jména náhradníků, kteří na jednání složí slib. Protože ani jeden ze zastupitelů není součástí radniční koalice, nebude mít jejich odchod vliv na rozhodování vedení města,“ shrnul primátor Přerova Petr Měřínský (ANO).

Bytový dům v areálu bývalých Želatovských kasáren v Přerově
Nová ubytovna v Přerově? V kasárnách budou nájemní byty, ujišťuje firma

Náhradnice "odpadlíků"

V městském zastupitelstvu by měly podle výsledku komunálních voleb v roce 2018 nahradit oba „odpadlíky“ ženy.

První náhradnicí za hnutí STAN je advokátka Marie Neulsová, druhou dětská lékařka Beáta Philippová.

„Už byly osloveny a rozhodnout se mají do středy. Pokud by některá z nich odmítla, další v pořadí jsou Elena Grambličková a Vladimír Kočara,“ uzavřel Zdeněk Daněk z Kanceláře primátora.