„Zatímco ještě minulý týden se zdravotníci starali o 48 pacientů, nyní je hospitalizovaných 39 lidí - z toho osm ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče,“ informovala mluvčí přerovské nemocnice Radka Miloševská.

To, že v nemocnici ubylo nakažených, ale neznamená, že by se zastavil růst pozitivně testovaných na nový typ koronaviru.

„Na Přerovsku evidujeme v průměru každý den asi stovku pacientů s pozitivním testem na covid-19, jen v neděli bývá případů o něco méně,“ řekla přerovská epidemioložka Eva Bernardová.

Situace v Olomouckém kraji se ale nijak dramaticky nezhoršuje.

Třináctipatrové paneláky v ulici Budovatelů v Přerově
Třináctipatrové domy na Budovatelů přitahují sebevrahy. Dvě tragédie za měsíc

Antigenní testy "jedou" dál

Na odběrovém místě v přerovské nemocnici probíhá i nadále dobrovolné testování antigenními testy, které začalo v polovině prosince a mělo skončit 15. ledna. Lidé za test nic neplatí.

„Na základě rozhodnutí ministerstva zdravotnictví testování dál pokračuje - zájem o ně ale pomalu opadá. Největší nápor zaznamenali zdravotníci v době před vánočními svátky a po nich, kdy na odběrovém místě denně vyšetřili 200 až 300 lidí. V novém roce ale zájem veřejnosti tak velký není a vyšetřeno je v průměru 150 lidí denně,“ shrnula mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Lidé se musejí na antigenní testy objednat předem, a to v on-line rezervačním systému - zájemce si přitom sám zvolí den a čas vyšetření. Vzorek se získává stejně jako pro všeobecně známější PCR vyšetření výtěrem z nosohltanu.

Martin Svoboda, ředitel Vojenské nemocnice Olomouc
Šéf vojenské nemocnice: Měli i jiné nemoci, ale mohli roky i desetiletí žít

Antigenní test, stejně jako test PCR, odpovídá na otázku, zda je osoba v okamžiku provedení odběru vzorku infikována.

„Výsledek je ale k dispozici zpravidla už během patnácti až dvaceti minut. Antigenní testy jsou zdarma a je možné je bezplatně opakovat jednou za pět dní - hrazeny jsou z veřejného zdravotního pojištění,“ uzavřela.