Do tajů svého umění zasvětila přítomné na tradičním Vánočním salonu, který začal v pondělí v malém sále Městského domu v Přerově, Jarmila Bijová. Kukuřičné šustí, kterým se v minulosti zdobily vánoční stromky, se podle ní v poslední době opět vrací do módy.

„Při jeho zpracování musím nastříhat silnější a tenčí konce a namočit je do vody, aby byly tvárnější. Nejprve vyrobím z vaty hlavičku, kterou zabalím a zavážu režnou nití. Mokré proužky šustí se třou nůžkami nebo nožem tak, aby se zkroutily do potřebných tvarů," vylíčila postup žena, která tyto ozdoby vyrábí už deset let.

Tradiční Vánoční salon, který vždy navodí tu pravou sváteční atmosféru, nabídne tento týden celou řadu zajímavých ukázek. Dopoledne většinou zaplní sál děti z mateřských a základních škol, odpoledne si výstavu přijde prohlédnout široká veřejnost.

Paličkování i keramika

„Kromě výroby andílků ze šustí mohou návštěvníci obdivovat také ukázky paličkování, které je pro laiky vždy zajímavé kvůli náročnosti zpracování. K vidění bude i šitý patchwork, lidé zhlédnou výrobu korálkových ozdob či papírové dekorace," přiblížila Daniela Hrdličková z pořádajícího Střediska volného času Atlas a Bios.

Ta pro výstavu zhotovila netradiční keramické figurky.

„Děti ve školce po mně kdysi chtěly, abych vytvořila andílka, který by ochraňoval i zvířata, a tak jsem ho udělala nejprve s pejsky, pak i s kočkami nebo ptáčky," vylíčila.

Letošní Vánoční salon chce nabídnout pohled do staročeských domácností – i proto sází hlavně na jednoduše nazdobené stromky, vyřezávané nebo keramické betlémy.

„Chceme dětem představit, jak se zdobily naše domácnosti v minulosti. Myslíme si, že je dobré uchovat tuto tvorbu i pro nejmladší generaci. Tradiční lidové řemeslo má stále co říci, narozdíl od sobů, Santy Clause a jiných ozdob, které do české historie nepatří," uzavřela.