Netradiční policejní razie odstartovala nad hlavními tahy Přerovska a Hranicka v osm ráno.

Posádka policejního vrtulníku mapovala přestupky řidičů proti vyhlášce na silnicích první třídy I/47 a I/38.

Stejný úkol měly v daných lokalitách i hlídky pozemní. „Vrtulník pro nás nahrával až do dvou hodin odpoledne závažné prohřešky řidičů s pomocí záznamového zařízení,“ vysvětlil jeho přítomnost na akci zástupce šéfa přerovského dopravního inspektorátu Pavel Chlápek.

Nejčastěji piráti silnic překračují rychlost, předjížděli přes plnou čáru a ignorovali zákaz zastavení. „Pro všechny tyto přestupky míváme díky nahrávkám přímé důkazy. Není pro nás problém rozlišit ze tří set metrů obličej za volantem ani registrační značku,“ řekl Karel Plzák z Letecké služby PČR, který se čtvrtečního zátahu zúčastnil rovněž.

Výhoda vrtulníku je oproti vozidlu v tom, že provinilec před ním nemá kam ujet. „Pokud udělá pět, šest přestupků, všechny jsme schopni zaznamenat a pak je snadné ho dohledat třeba i na delší trase,“ uvedl Plzák.

I pozemní hlídky natrefili během akce na pár provinilců. V jednom případě odhalili v úseku mezi Černotínem a Miloticemi muže, který usedl za volant s 1,58 promile alkoholu v krvi. „Také jsme vybrali jednu kauci ve výši deseti tisíc korun od řidiče kamionu, který při jízdě nedodržoval nařízené přestávky,“ prozradil Chlápek, který je s výsledky akce spokojen. „Určitě se vyplatila,“ zhodnotil ji stručně.

K postihování prohřešků proti vyhlášce je vrtulník využíván nad vytipovanými silnicemi v rámci celé republiky dvakrát až třikrát týdně. Na Přerovsku a Hranicku létal za tímto účelem naposledy před třemi lety.