Stěžovatelé se rekrutují z řad chronických potížistů, kteří se nedokážou domluvit se svým okolím a vadí jim buď příliš hluční sousedé nebo třeba obyčejná sekačka na trávu. Jaké jsou nejčastější podněty, se kterými se pracovníci oddělení stížností přerovského magistrátu setkávají?

„Lidem paradoxně nevadí doprava, která je ve městě největším tématem, protože jsou se situací smířeni, nebo mají potřebné informace. Padesát procent všech stížností je o mezilidských vztazích. Soused třeba staví plot a nemá to povolené, nebo někomu vadí hluk návštěvy v domě,“ shrnul Zdeněk Daněk z oddělení stížností, který řeší každý měsíc dva až tři podněty od občanů.

Stěžovat si na cokoliv je v Přerově čím dál populárnější.

„Kyselo je zkrátka moc kyselé a cukr zase moc sladký. V Přerově není nikdy nic dobře,“ zhodnotila vedoucí kanceláře primátora Daniela Novotná, která se v minulosti osobně setkala s nelibostí stěžovatelů.

Romové nejsou ti největší kritici

Kdo by si myslel, že patří k hlavním kritikům práce úředníků a radnice místní Romové, ten by se přepočítal.

„Romové jsou v tomto ohledu spíše v menšině - jsou sice hluční, nespokojení a rozezlení, ale jejich agresivita nebývá tak velká,“ doplnil Zdeněk Daněk.

Podle něj se obhroublost návštěv oddělení stížností zvyšuje a on sám byl svědkem několika incidentů, nad nimiž zůstává rozum stát.

„Nedávno jsme tady měli občana, kterého neuspokojilo jednání o získání bytu, a vyhrožoval, že bude ve věci konat dál. Jak, to už ale nespecifikoval,“ vylíčil.

Ještě nepříjemnější bylo setkání s jiným stěžovatelem. Ten si asi před měsícem přišel do budovy radnice pro nůž, který mu měla zabavit městská policie.

„Šel přímo za náměstkem primátora a dožadoval se vrácení nože, který mu zabavili strážníci. Řekl, že nůž potřebuje na jednání s úředníky,“ popsal Zdeněk Daněk incident, u něhož byl osobně přítomen.

Turniket u vstupu bude mít ale i pozitivní dopad - mnozí lidé totiž na chodbách úřadu na Masarykově náměstí bloudí.

„Takto se zastaví na recepci a pracovnice je odkáže za příslušným úředníkem,“ zmínil.

Rvačka na Úřadě práce

S agresivním jednáním se v poslední době setkávají také pracovníci přerovského Úřadu práce. Strážníci vyjížděli ve středu třeba k zákroku proti výtržníkovi, kterého zklidnila až přítomnost uniforem. Po čtyřiadvaceti hodinách zasahovali na stejném místě u rvačky dvou mužů.

„Podnapilý bezdomovec stál ve frontě za dalším klientem a začal se do něj navážet. Spor o to, kdo více využívá sociální podporu, přerostl ve strkanici, a poté začaly padat facky. Bezdomovec, který nadýchal téměř tři promile, byl z budovy vykázán s varováním, že v případě dalšího incidentu na území města pojede střízlivět na záchytku,“ popsal zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek. Případ bude mít dohru u správního orgánu.