Vánoční strom tentokrát na náměstí poputuje z nedaleké Rokytnice.

„Deset metrů vysoký smrk jsme získali darem a strom přivezeme v sobotu 19. listopadu. Během týdne ho nazdobíme - bílé ozdoby z loňska doplníme červenými baňkami,“ popsal ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.

Pod stromem už nebude kovové zábradlí jako v předchozích letech, ale dřevěná ohrádka, vyrobená na zakázku. Poprvé tam také návštěvníci spatří betlém s pěti figurami. Punč, svařák nebo vánoční sortiment si mohou lidé zakoupit ve čtrnácti prodejních stáncích.

„Dětem jsme také objednali vánoční kolotoč,“ doplnil.

Rozsvěcení 27. listopadu

Na slavnostní rozsvícení vánočního stromu se mohou Přerované těšit první adventní neděli, která připadne na neděli 27. listopadu.

Po dvou letech, kdy se kvůli pandemii strom rozsvěcoval bez přítomnosti veřejnosti v časných ranních hodinách, si tak lidé konečně užijí tradiční program na náměstí.

Symbol Vánoc rozsvítí v 18 hodin přerovský primátor Petr Vrána společně s dětmi, které letos získaly ocenění Scholar.

Program ale začne už o hodinu dříve vystoupením Dětského pěveckého sboru Vocantes. Po rozzáření stromu obsadí pódium moravská rocková kapela Argema.

Kdo si chce užít komornější prostředí, může přejít do městské galerie na Horním náměstí, kde se v 17 hodin za tónů Věžní hudby Základní umělecké školy Bedřicha Kozánka rozzáří vyřezávaný betlém.

Návštěvníci se mohou těšit i na jednu novinku.

„Před vstupem do galerie umístíme originální adventní věnec o průměru jednoho metru na kovaných stojkách, který bude ve fialových tónech, a postupně na něm každou adventní neděli rozsvítíme jednu svíci. Dílo zhotovil umělecký kovář Jiří Jurda mladší a požehná mu děkan přerovské farnosti Josef Rosenberg,“ přiblížila vedoucí Galerie města Přerova Lada Galová.

Adventní náladu v galerii navodí také prodejní výstava ručně vyráběných skleněných vánočních ozdob, zdobených různými výtvarnými technikami.

Koncerty a historický jarmark

Od začátku adventu až do Nového roku se mohou Přerované těšit na bohatý kulturní program na náměstí. V plánu je na sedm desítek vystoupení.

„Pozvali jsme místní školy, školky, zájmové soubory i kapely. Mezi účinkujícími nebudou chybět skupiny Legendy se vrací, Premier, Reflexy či zpěvačka Heidi Janků,“ upřesnil Jaroslav Macíček.

Návštěvníci vánočních trhů si 5. prosince užijí také Mikulášskou show, kterou v 18 hodin zakončí ohňostroj, nebo historický jarmark na Horním náměstí. Ten se koná 11. prosince.

Vánoční salon v malém sále Městského domu zhlédnou příchozí v době od 12. do 15. prosince.

Výlohu administrativní budovy na Masarykově náměstí 16 oživí dvě výtvarné expozice - výstava překližkových betlémů doplněná o prezentaci výrobků centra Spolusetkávání.

Výrobky klientů budou k vidění a k prodeji od pondělí 28. listopadu do pátku 2. prosince.