Na tento problém narážejí v poslední době exekutoři.

„Více než dvacet procent všech dlužníků v Přerově má jako trvalé bydliště uvedenou adresu Bratrská 34. Někteří sice zmiňují adres více, tato se opakuje velice často,“ uvedl mluvčí Exekutorského úřadu Tomáše Vrány David Tala.

Podle něj se dlužníci mylně domnívají, že se tak vyhnou vypořádání svých závazků.

„Za vším je jejich špatná informovanost. Lidé si myslí, že změnou adresy předejdou vymáhání exekuce, to je ale omyl. Místo trvalého pobytu má pouze evidenční charakter. Pro nás je podstatné, kde se dlužník fakticky zdržuje,“ zdůraznil.

Další případy, které eviduje přerovský magistrát, zmínila vedoucí oddělení evidenčně – správních agend a matriky Marta Dostalová.

„Někdy se stane, že se děti odstěhují a jejich rodiče mají obavy z případných dluhů. Protože děti byt nějakou dobu neužívají, přijdou sem a podají návrh na zrušení údaje o místu trvalého pobytu,“ řekla.

Děje se tak většinou v případech, kdy rodiče své potomky nevidí několik let. Ve správním řízení ale musejí dokázat, že jejich ratolesti byt nadále neužívají.

„Jinou skupinou jsou pak lidé, kteří koupí dům nebo byt, a na jejich nové adrese zůstávají „viset“ bývalí majitelé, přestože s ní už nemají žádnou spojitost, “ zmínila.

Obyvatel magistrátu je "nedohledatelný"

Někdy se ale v občanském průkazu objeví jako místo bydliště Bratrská 34 jen proto, že lidé žijí v podnájmu a nedaří se jim získat souhlas vlastníka k zapsání trvalého pobytu.

Mít v občanském průkazu jako adresu bydliště sídlo magistrátu, má i svá úskalí.

„Občan se tak stane „nedohledatelným“, protože neuvedl jinou kontaktní adresu. Pošta, kterou tedy soudy nebo jiné instituce zasílají na tuto adresu, je nedoručena a vrací se zpět,“ poznamenala.

Podle zákona o evidenci obyvatel z přihlášení občana k trvalému pobytu na adrese Bratrská 34 nevyplývají žádná práva k objektu ani k vlastníkovi nemovitosti.