Ne všechny akce se ale uskuteční v den Státního svátku v pondělí 28. října.

Řada obcí naopak využije prodlouženého víkendu a lampiónové průvody u nich projdou ulicemi už třeba v pátek, sobotu nebo v neděli. Pořadatele neodradí ani konání mimořádných voleb, které právě na víkend připadá.

V pátek uspořádají od 17 hodin lampiónový průvod v obci Troubky.

Večerním průvodem v záři lampiónů půjdou v sobotu rodiny s dětmi například přes obec Veselíčko. Tamní Klub pro děti a rodiče pořádá tento den tradiční Podzimní slavnost. Účastníci si dají dostaveníčko v 18 hodin na návsi v Tupci, čeká je průvod k zámku, který bude podzimně i pohádkově vyzdobený.

„Lidé se mohou těšit také na výstavu ovoce, hudbu a občerstvení. Masky, lampiony a jakékoliv podzimní doplňky vítáme," vzkazují pořadatelé.

V pondělí pak položí ve Veselíčku věnec u památníku obětem válek.

V neděli plánují lampiónový průvod v Sušicích, sraz je už v 17 hodin, průvod tam spojí i s položením věnců k pomníku obětem I. světové války.

Lampiónový průvod vyrazí v pondělí v 18 hodin od školy v městysi Dřevohostice, už v pátek se v obřadní síni dřevohostického zámku koná od 18 hodin koncert smíšeného pěveckého sboru Vokál.

28. října pořádá každým rokem průvod s lampióny v obci Vlkoš místní organizace Českého červeného kříže. Lidé se sejdou v 17 hodin u sokolovny, cílem průvodu bude rovněž památník padlých.

Lipník, Tovačov, Kojetín

Nejvýznamnější státotvornou událost v dějinách svébytného Československa oslaví v pondělí 28. října v Lipníku nad Bečvou podvečerním vzpomínkovým aktem a koncertem Jaroslava Wykrenta v synagoze.

„Po setmění v 18 hodin vyjde ze zámeckého nádvoří lampiónový průvod na náměstí TGM, kde o půl hodiny později začne krátký vzpomínkový akt," uvedla Blanka Prudilová z odboru kultury města.

Slavnost završí krátce před tři čtvrtě na sedm ohňostroj. V bývalé synagoze se následně od 19 hodin koná sváteční koncert Jaroslava Wykrenta.

Kojetíně plánují už na sobotu krátký pietní akt.

„U pomníku T. G. Masaryka položíme tak jako každý rok kytici," řekl starosta Jiří Šírek.

Ani v Tovačově neplánují lampiónový průvod či kladení věnců, zato se tam v neděli uskuteční rozloučení se Spanilou věží, kterou čeká rozsáhlá rekonstrukce a v den Státního svátku budou mít návštěvníci Tovačova poslední možnost prohlédnout si před ukončením sezóny zámek.