„Výstava mapuje nejdůležitější mezníky sportovního života Františka Venclovského, jeho úspěchy v oblasti dálkového plavání, otužilectví a dalších disciplín, ve kterých vynikal. Slavného přemožitele kanálu La Manche si připomeneme nejen prostřednictvím fotografií, ale i medailí z maratonů a šampionátů, vystaveny jsou i jeho diplomy nebo průkazky,“ přiblížila vedoucí galerie Lada Galová.
Autorkou textové části, která přiblíží Venclovského životní milníky, osudové rekordy a představí i pamětní listy z nejslavnějších klání, je historička Muzea Komenského v Přerově Šárka Krákorová Pajůrková. Muzeum na výstavu zapůjčilo i diplomy, novinové fotografie, dobové výstřižky a medaile, jež pocházejí z pozůstalosti Františka Venclovského a rodina je po jeho úmrtí muzeu věnovala.
„Na pěti panelech jsme přiblížili sportovní začátky Františka Venclovského, jeho dvojnásobné zdolání kanálu La Manche i další výsledky. Součástí expozice jsou i certifikáty anglické společnosti, která organizuje přeplavání kanálu La Manche. Ty jsou zapůjčeny přímo ze stěny obývacího pokoje jeho manželky Pavlíny Venclovské,“ doplnila Lada Galová.
Návštěvníci mohou na výstavě spatřit i slavnou fotografii Dotyk, která před padesáti lety obletěla svět. „Zachycuje okamžik, kdy se František Venclovský po zdolání kanálu La Manche poprvé dotknul pracovníka servisní lodi, jež ho tehdy během náročné cesty doprovázela,“ řekla.
Venclovského příběh je příběhem o obrovské vůli a a zdolání překážek. „Dálkové plavání nebylo nikdy jeho životním snem - v mládí patřil k boxerské špičce, ale vážně se při tomto sportu zranil. Přestože mu lékaři předpovídali invaliditu, nehodlal se s tím smířit a houževnatě rehabilitoval. Navzdory nepříznivé lékařské prognóze se velmi brzy zotavil a začal se věnovat nejprve otužování, a pak zimnímu dálkovému plavání,“ popsala Lada Galová.
Venclovského neodradil ani první neúspěch při zdolání kanálu La Manche v roce 1970. „Když se do něčeho pustil, tak se nemohl vzdát. Po prvním neúspěšném pokusu přeplavat kanál La Manche mě kolikrát vzbudil i v noci. Přišel za mnou třeba v pět ráno, abychom společně podnikli noční plavby. Tak jsme šli k Bečvě. Nedalo mu to spát,“ vylíčil už dříve Milan Svoboda, který stál u zrodu oddílu dálkového zimního plavání v Přerově.
Svůj velký sen si nakonec František Venclovský splnil - kanál La Manche překonal na druhý pokus 30. července 1971 s časem 15 hodin a 26 minut. Po druhém překonání Lamanšského průlivu 30. srpna 1975 mu byl udělen titul Zasloužilý mistr sportu.