Přerované zapálí na náměstí svíčku

Sedmnáctý listopad si Přerované připomenou v neděli v 16 hodin na tradičním místě – u pamětní desky na náměstí T. G. Masaryka.

Shromáždění začíná v 16 30 hodin koncertem skupiny Entuziasté, po němž budou následovat krátké proslovy zástupců města a Svazu bojovníků za svobodu.

„Lidé si s sebou můžou přinést svíčku a zapálit ji u pamětní desky. Na závěr vzpomínkové akce zazní jako obvykle Modlitba pro Martu od zpěvačky Marty Kubišové," přiblížil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Malá města se chystají na kulaté výročí

Státní vlajku určitě vyvěsíme, oslavovat však nebudeme, zní z radnic měst na Přerovsku. Například v Lipníku nad Bečvou mají za sebou nedávné velkolepé oslavy 28. října, kdy město uspořádalo lampiónový průvod, ohňostroj i koncert Jaroslava Wykrenta.

„Připravujeme se na příští rok, kdy si listopadové události připomeneme už popětadvacáté. K tomuto jubileu určitě bude opět nějaký koncert," ví už nyní Blanka Prudilová z odboru kultury.

Připomněla rovněž oslavy 20. výročí, kdy do města přijel Jaroslav Hutka a v Domečku místní knihovny se konala výstava z fotografií a novinových výstřižků, dokumentujících sametovou revoluci v Lipníku i vznik Občanského fóra.

„V podobném duchu se ponesou i oslavy v příštím roce," potvrdila Blanka Prudilová.

Slavit letos nebudou ani v Kojetíně a Tovačově. Také tam hodlají uspořádat větší akci až v příštím roce. Současný starosta Tovačova Leon Bouchal přesto považuje výročí za významné pro český národ.

„V Tovačově jsem stál u vzniku Občanského fóra a pravidelně se účastnil i demonstrací v Přerově," uvedl starosta, který si na zlomový rok pamatuje jako na krásnou dobu.

„Mám ale hořkou pachuť z toho, kam jsme to dnes dotáhli. Je to o lidech, a ty nelze vyměnit. Je mi špatně, když je slyším křičet „zlatí komunisti". A mrzí mě to hlavně na starší generaci, která je sobecká vůči mladým," stojí si za svým Leon Bouchal, který stále považuje demokracii a svobodu za to nejdůležitější, co si národ v listopadu 1989 vybojoval a co už mu nelze vzít.

Listopad a venkov?

Vzpomenou si v Horní Moštěnici

Listopadové události si letos připomene jen málokterá obec. Jednou z nich je Horní Moštěnice, kde u příležitosti státního svátku pořádá turisticko přírodovědný kroužek Medvíďata lampiónový průvod. Ten vyráží od kina a památníku T. G. Masaryka v neděli v 17 hodin do zámeckého parku.

Podle bleskového průzkumu připravují oslavy i v několika dalších vesnicích na Přerovsku. Spíše ale v duchu svatomartinských hodů či setkání důchodců a posezení u cimbálu.