„Výstava je unikátní v tom, že vůbec poprvé detailně mapuje fenomén přerovského letectví a věnuje se uceleně také osobnosti našeho rodáka Karla Janouška,“ zmínil jeden z kurátorů expozice Aleš Drechsler.

Karel Janoušek se narodil 30. října 1893 v Přerově a letos v říjnu uplyne padesát let od jeho úmrtí.

„Přerované samozřejmě vědí, že máme ve městě ulici Generála Janouška, ale doporučil bych jim, ať se na výstavě blíže seznámí s jeho osudem. Jsou zde k vidění předměty z jeho pozůstalosti, jež nám zapůjčilo Vojenské historické muzeum v Praze - plakety, osobní korespondence a dopisy rodině, ale třeba i karikatura Karla Janouška, kterou vytvořil jeho spolubojovník,“ shrnul kurátor výstavy Petr Sehnálek.

Přerovské pivní slavnosti, 31. 7. 2021
Přerovské pivní slavnosti nadchly skvělou muzikou a atmosférou. Podívejte se

Voják, československý divizní generál, letecký maršál RAF, inspektor československého letectva ve Velké Británii a politický vězeň. Život Karla Janouška, který se narodil a absolvoval gymnázium v Přerově, by vydal na několik obsáhlých publikací.

Karel Janoušek byl hrdinou prvního i druhého odboje a britský král Jiří VI. mu v květnu roku 1945 udělil jako jedinému Čechoslovákovi hodnost maršála. Po komunistickém puči se ale podobně jako ostatní důstojníci československého letectva, kteří republice vybojovali svobodu v Anglii, znelíbil režimu.

Ve vykonstruovaném procesu byl po komunistickém puči odsouzen k devatenácti letům těžkého žaláře, degradován na vojína a přišel o akademický titul. V roce 1950 byl odsouzen za údajnou přípravu pokusu o útěk znovu, tentokrát na doživotí. Propuštěn na svobodu byl až po amnestii v šedesátých letech. Zemřel v roce 1971 ve věku 77 let.

„Po návratu z vězení neměl ani nárok na důchod a do vysokého věku si musel přivydělávat. Pracoval jako skladník nábytku v Praze,“ uvedla Jana Trtíková, vedoucí výstavního a programového oddělení Muzea Komenského v Přerově.

„Málokdo také ví, že měl Karel Janoušek doktorát z meteorologie a byl jedním z prvních letců, který si uvědomoval, jak důležité je znát počasí, když sedíte v letadle. Byl výborný diplomat a vyjednal, aby se mohli čeští piloti účastnit bojů v Británii,“ řekla.

Americké bombardéry Consolidated B-24 Liberator. Tento typ se dostal do palby německých stíhaček ve velké bitvě nad Hanou ke konci 2. sv. války
Nad Hanou zuřila největší letecká bitva v protektorátu. "Byli jak vlčí smečka"

Osm desítek modelů letadel

Návštěvníci mohou na výstavě spatřit řadu historických fotografií, ale i trojrozměrných artefaktů, které sloužily jako součást letecké výzbroje a výstroje, nebo části skutečných letounů, jež havarovaly v regionu.

K vidění jsou i takové zajímavosti, jako je originální vystřelovací sedačka, přídavná nádrž z letounu L-29 Delfín, výškový anti-G oblek nebo helma pilota stíhačky.

„Významná je i kolekce bezmála osmi desítek plastikových modelů letadel, jejichž předlohy brázdily přerovské nebe. Sestavili je zruční modeláři z klubů, ale i jednotlivci, věnující se této zájmové činnosti na vysoké technické úrovni. Přes čtyři desítky modelů zapůjčili členové tovačovského a olomouckého klubu plastikových modelářů,“ přiblížil Aleš Drechsler.

„Potěšilo nás, že se nám ozvali i lidé z Přerova, kteří zhotovili věrné repliky letadel, jež sloužila přímo na bochořském letišti a nesou označení konkrétních strojů a příběhů. Petr Kanovský se specializuje na přerovské vrtulníky a Radomír Zbořil se zase věnuje stíhacím bombardérům,“ uzavřel.