Problémy se sexuálním životem válečných veteránů jsou ve společnosti stále ve velké míře tabuizované. Jeden z nich se přesto rozhodl svěřit.
Ukrajinec Rodion Trystan, se kterým reportéři mluvili ve Veteran Hub v Kyjevě, nemá pravé oko. Nejvíce ho trápí, jak ho vnímá okolí. „Problémem je zapracovat na sebevědomí a přijmout sám sebe. Je to náročné, když lidé ukazují na váš handicap a považují vás za druhořadého občana,“ řekl portálu Hromadske.
O oko přišel při bitvě v dole Butivka. Nyní pracuje jako právník a věnuje se mimo jiné výzkumu obtíží, kterým čelí váleční veteráni, kteří se po zranění chtějí vrátit do plnohodnotného sexuálního života.
Klíčem je sebevědomí
Sám má s návratem k intimnostem problémy. „Když máte znetvořený obličej, je těžké se vnímat jako atraktivní. Znovuobjevení mojí sexuality nastalo, když jsem si uvědomil, že má levá strana tváře je stále docela sexy,“ uvedl bývalý voják s tím, že se situace po opuštění armády výrazně zlepšila.
Znovu nabyté sebevědomí je pro něj klíčem k opětovnému zájmu o intimitu.

Po zdravému vztahu se sexem touží podle Trystana všichni, včetně válečných veteránů. „Když jsem se po operaci probudil, okamžitě jsem zkontroloval genitálie. Kdyby mi ustřelili nohy, mohl bych s tím žít, ale genitálie musí být neporušené,“ řekl jeden z vojáků.
Sex je tabu
Na Ukrajině je však sexuální život stále tabuizované téma. Právě proto nyní v podpůrné síti pro vojáky a jejich rodiny Veteran Hub spustil Trystan platformu s názvem Resex, která řeší sexuální život vojáků pro zranění. Společně s ní začal výzkum na stejné téma. Odborníci zatím nasbírali 37 rozhovorů s veterány a jejich partnery.
Program Resex má veteránům pomoci s jejich sexuálním životem:
Ani státní instituce se podle Trystana nesnaží o poskytování psychologické podpory či rehabilitace vojáků. Hodně z nich si přitom stěžuje, že by si o sexu potřebovali promluvit s lékaři.
Sexuální život je přitom důležitý pro celkovou pohodu a lepší rehabilitaci vojáků. „Pokud nemůže mít člověk po zranění sex, způsobuje to deprese. Musíte se s tím naučit žít, nejlépe podstoupit psychoterapii,“ vysvětlila terapeutka Tetiana Rudenko. Pro veterány je taky obtížné znovu obnovit vztahy či vést jinak aktivní život.
Komplikované navazování vztahů
Veteráni si podle výzkumníků procházejí přechodným obdobím, kdy se musí vojáci a jejich partneři znovu seznamovat s fyzickým vzhledem a intimním vztahem. Zajímavé je, že přítelkyně zraněných veteránů ve výzkumu uvedly, že nepovažují své partnery za méně sexuálně přitažlivé. Některým vojákům se chuť na sex podařila obnovit, jiným ne. Části vadí jejich zranění, jiní mají naopak tak vysoké libido, že sex musí mít už v nemocnici.

Podle statistik bylo na začátku roku 2022 na Ukrajině kolem 400 tisíc veteránů, po začátku ruské invaze jejich číslo rapidně narostlo.
Potřebu psychologické, lékařské i ekonomické pomoci v srpnu 2022 podpořil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Prohlásil, že země musí usilovat o vytvoření jednoho z předních světových modelů podpory veteránů, čímž chce zlepšit „poválečný vývoj Ukrajiny“.