Město Jakutsk na východní Sibiři, které je obecně označováno za jedno z nejchladnějších míst na světě, zažívá abnormálně silnou zimu. Leden je zde nejchladnějším měsícem, a přestože jsou obyvatelé tohoto odlehlého regionu na mrazivé teploty zvyklí, v současné situaci přijímají mimořádná opatření, aby se zahřáli.

„S tím se nedá bojovat. Buď se přizpůsobíte a obléknete se podle toho, nebo budete trpět,“ řekl agentuře Reuters jeden z obyvatel oblečený do dvou šál a několika vrstev rukavic, čepic a kapucí.

K nejničivějším přírodním živlům patří tornádo.
Ruská zima i vražedná tornáda. Na těchto místech rekordní počasí zabíjí

Podle další obyvatelky, která na místním trhu prodává mražené ryby, je klíčové vrstvení. „Prostě se teple oblečte. Ve vrstvách, jako zelí,“ řekla. Například v roce 2018 zde byla podle místních taková zima, že některým obyvatelům prý zmrzly řasy.

V Jakutsku, kde žije necelý milion obyvatel, bývají zimy extrémní - dokonce i na ruské poměry. V červenci však město přitáhlo mezinárodní pozornost, když se lesy prohnal obrovský mrak dýmu z nedalekých požárů a zahalil region hustým kouřem. 

..Zdroj: Profimedia

Vědci navíc vyjádřili vážné obavy ze stále častějších požárů, které jsou důsledkem klimatických změn v sibiřské Arktidě.

Život v Jakutsku

Jakutsk je část Sibiře bohatá na diamanty, zlato, uran a další nerostné suroviny. Město je nejchladnějším na světě, zimní teploty zde dosahují až -40 °C a více. Překvapivě jsou léta v této extrémní oblasti teplá a někdy považovaná za horká. Například v červenci je zde průměrná teplota 24 stupňů Celsia. Město je tak jediným místem na světě s tak vysokým rozdílem v teplotách ročních období.

Zdroj: Youtube

Je fascinující, jak moc se lidé dokáží přizpůsobit všemu, co jim život přichystá. Člověk by si myslel, že nejchladnější město na světě je mrazivé peklo, kde lidé chodí se smutnými obličeji, ale v Jakutsku život plyne jako v každém jiném  „normálním“ městě. Jsou zde funkční silnice, trhy, veřejná doprava, supermarkety, hotely, kavárny, restaurace a další základní infrastruktura.

Je tu i čilý noční život, mnoho obyvatel po mrazivém denním shonu každý večer míří do barů a nočních klubů, kde podle serveru The Travel hudba a pivo udržují jejich duše veselé.

Oblékání v Jakutsku

Lidé obvykle pro klasický zimní den potřebují mnoho vrstev oblečení, aby se zahřáli. V některých extrémně mrazivých obdobích ale ani oblečení nepomůže - teplo a bezpečí může zaručit pouze pobyt uvnitř. 

Přesto lze vždy očekávat, že místní budou kvůli vrstvám oblečení a tlustým bundám vypadat vždy větší, než ve skutečnosti jsou. Obecně platí, že lidem v Jakutsku trvá až 15 minut, než na sebe navléknou správné množství oblečení potřebné k tomu, aby zůstali venku v bezpečí.

..Zdroj: Profimedia

Na extrém si lidé zvykli

V Jakutsku panuje průměrná zimní teplota -30 stupňů Celsia a to je ještě relativně teplo, protože teplota může klesnout až na -40 stupňů nebo i více, jak je tomu právě letos.

Sachové, kteří tento region většinou obývají, jsou potomky turkických kočovníků. Díky své drobné tělesné stavbě jsou zdejšímu chladnému počasí velmi dobře přizpůsobeni. Menší vzrůst je pro ně výhodný, protože méně ztrácejí tělesné teplo ve srovnání s jedinci s většími tělesnými rozměry, kteří jsou vůči mrazivé atmosféře zranitelnější. 

Pitná voda je z řeky, až na to, že voda v ní není tekutá, ale ve formě ledu. Ti, kdo potřebují pitnou vodu, si v řece jednoduše nasekají kostky ledu, pak si je přinesou domů, vloží je do nádoby a led roztříští na kousky, aby se rozpustil.

Výhodou je, že nikdo v Jakutsku v zimě rozhodně nepotřebuje mrazák. Atmosféra je k tomuto úkolu docela dobře uzpůsobená a lidé ji využívají ve svůj prospěch. Je zde běžné, že z oken budov visí potraviny, jako je ovoce a maso, počasí je zde prostě účinnější než high-tech mrazáky.

Nejvyšší rychlost větru v České republice byla naměřena na Sněžce v lednu 2007 při orkánu Kyrill, kdy rychlost nárazu dosáhla 216 kilometrů za hodinu.
Rozmary počasí. České meteorologické rekordy měly i tragické následky

Od stromů stojících na ulicích až po ryby na trzích je většina věcí v tomto městě zmrzlá tak pevně, že by se jimi daly zatloukat hřebíky do dřeva. 

I ty nejkřehčí předměty, jako jsou banány, zmrznou a jsou tvrdé jako kámen. Většina věcí, která v zimních měsících zůstane venku déle než deset minut bez ochranných obalů, tak pravděpodobně zmrzne.

Život plný výzev

Lidé v Jakutsku se kvůli extrémnímu počasí potýkají téměř denně s nejrůznějšími problémy, postupem času ale přišli na to, jak téměř vše vyřešit. 

Jedním ze zásadních problémů je obava z omrzlin v obličeji. Lidé mohou vystavit pouze části obličeje, aby byli schopni vidět, ale to může vést i k omrznutí očních víček a nosu. V ohrožení mohou být také ruce bez rukavic, již po pěti minutách na mrazu mohou lidí utrpět vážné a velmi bolestivé omrzliny.

..Zdroj: Profimedia

Extrémně nebezpečné je také dotýkat se zde kovu, protože kůže se může na kov přilepit a následně způsobit vážné potíže. Z tohoto důvodu zde lidé nenosí brýle, protože kovový rám skel se může přilepit tak silně, že by mohl strhnout části kůže, než se dostane dolů.

Údržba automobilů

Auta jsou pro pohyb v Jakutsku nezbytná, ale jejich údržba je v tomto mrazivém městě obtížná. Ti, kteří mají svá auta dlouho odstavená venku, se obvykle setkávají se zamrzlým motorovým olejem a vozidly pokrytými ledem, což ztěžuje startování motoru.

Voda zde okamžitě zmrzne.
Předpověď v ruském Ojmjakonu: Oteplí se na minus 35 °C, ale vodka pořád zmrzne

Mnozí majitelé aut mají své vozy ve vytápěných garážích, aby je ochránili před extrémní atmosférou. Ti, kteří takové podmínky nemohou zajistit, jednoduše nechávají své vozy nedotčené venku až do léta, kdy je počasí příznivé pro opětovné nastartování vozidla.

Architektura města

Architektura města se také liší od mnoha jiných částí světa. Velké budovy jsou umístěny na pilířích, aby se vypořádaly s posuny ledu, které by mohly domy porušit. I takto postavené budovy se nakonec po mnoha letech stejně nakloní na jednu stranu.

Potrubí pro dopravu vody a zemního plynu se staví nad zemí, protože je téměř nemožné vykopat jakoukoliv jámu v zemi. Permafrost, neboli věčně zmrzlá půda, dosahuje pod Jakutskem až 140 metrové hloubky.