Bývalý velitel Andrej Medveděv v rozhovoru s ruským aktivistou, který pomáhá lidem žádat o azyl v zahraničí, uvedl, že se obává o svůj život, protože údajně odmítl dál sloužit u Wagnerovců. Paramilitární organizace s názvem Wagnerova skupina je ruskou soukromou armádou, která se účastnila nebo účastní různých válečných konfliktů. 

Medveděv tvrdí, že poté, co s Wagnerovci ukončil smlouvu a odmítl sloužit dál, dostal strach, že bude popraven stejným způsobem jako Jevgenij Nužin - přeběhlík, kterého Wagnerovci před kamerou ubili kladivem.

Útěk ze žoldnéřské skupiny

Medveděv proto uprchl do Norska. „Byli jsme prostě předhozeni k boji jako potrava pro děla,“ řekl v rozhovoru zveřejněném na YouTube vedoucímu skupiny na ochranu lidských práv Gulagu.net Vladimiru Osečkinovi.

Úprk bývalého žoldnéře potvrdil CNN také mluvčí norské policejní bezpečnostní služby (speciální policejní složka, která spadá pod norské ministerstvo spravedlnosti), který řekl, že Medveděv v Norsku skutečně žádá o azyl. „Zatím je celá situace v rukou místní policie. Ale my, jakožto bezpečnostní služba, jsme o situaci informování a vyšetřování samozřejmě sledujeme,“ řekl CNN Eirik Veum. 

Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a majitel Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin (vpravo) na prohlídce oligarchovy restaurace.
Šéf Wagnerovců se opřel do Šojgua a ruských oligarchů. Jsou neschopní, míní

Žoldnéřská skupina Wagnerovci, v jejímž čele stojí ruský oligarcha Jevgenij Prigožin, se stala klíčovým hráčem ruské invaze na Ukrajinu. Nedávno vedla většinu bojů v malém městě Soledar na východě země.

Skupina bývá často označována za neoficiální jednotky ruského prezidenta Vladimira Putina. Od svého vzniku v roce 2014 rozšířila svou působnost po celém světě a byla obviněna z válečných zločinů v Africe, Sýrii a na Ukrajině.

V rozhovoru Medveděva s Osečkinem popisuje bývalý Wagnerovec také detaily svého útěku. Hranici prý překročil u ruského města Nikel.

Zdroj: Youtube

Tato výpověď se shoduje se záznamy policejního okrsku Finnmark, jehož zástupci uvedli, aniž by jmenovali Medveděva, že bez komplikací a násilností zatkli v pátek 13. ledna těsně před druhou hodinou ranní v Pasviku na norské straně hranice muže.

Medveděv tvrdí, že po překročení hranice zamířil k prvnímu domu, který našel. „Místní ženě jsem lámanou angličtinou řekl o své situaci a požádal ji o pomoc,” uvedl v telefonátu s Osečkinem.

Snímek ze zničeného Charkova.
Obávaný člen Vagnerovců padl. Muž s přezdívkou Kat byl pro Ukrajince noční můrou

Měl prý štěstí. „Když jsem byl na cestě, oslovili mě pohraničníci a policie. Odvezli mě na oddělení, kde mě vyslechli a obvinili z nelegálního přechodu. Všechno jsem jim vysvětlil a řekl jsem jim, proč jsem to udělal. Byl zázrak, že se mi podařilo dostat se sem,“ řekl.

Medveděv se již v minulosti dvakrát pokusil přejít do Finska a neuspěl, řekl Osečkin pro CNN.

Šéf Wagnerovců Prigožin v pondělí na Telegramu potvrdil, že Medveděv sloužil v jeho rotě, a uvedl, že měl být stíhán za pokus o špatné zacházení s vězni.

Bojím se o svůj život

V rozhovoru s Osečkinem Medveděv popřel, že by se na Ukrajině dopustil nějakých zločinů. „Smlouvu se skupinou jsem podepsal 6. července 2022. Byl jsem jmenován velitelem prvního družstva 4. čety 7. útočného oddílu. Když začali přicházet zajatci, situace se změnila. Přestali se k nám chovat jako k lidem. Prostě nás hodili do boje jako potravu pro děla,“ vzpomínal.

Podle něj jeho družstvo utrpělo velké ztráty. „Každý týden nám posílali další vězně. My sami jsme přišli o spoustu mužů. Ztráty byly vysoké. Pokud vím, většina našich mužů byla pohřbena v Luhanské lidové republice a prohlášena za nezvěstné. Pokud vás totiž prohlásí za nezvěstného, příbuzným se nevyplácí žádné pojistné plnění,“ nastínil v rozhovoru.

Zajatce dle Medveděvových slov většinou zastřelili - buď proto, že odmítli bojovat, nebo za zradu. „Bojím se o svůj život. Žádný zločin jsem nespáchal. Odmítl jsem se účastnit manévrů Jevgenije Prigožina,“ řekl bývalý Wagnerovec Medveděv. 

Záchranáři zasahují v troskách obytného domu v Dnipru na východě Ukrajiny 15. ledna 2023 po sobotním ruském raketovém útoku.
Vypadalo to jako v pekle. Svědci popsali raketový útok na obytný dům v Dnipru

Osečkin CNN vysvětlil, že Medveděvovi začal pomáhat poté, co ho koncem listopadu oslovil jeho přítel. Jak vysvětlil, Prigožin nařídil, aby se od listopadu automaticky obnovily všechny smlouvy. „Když Medveděv odmítl prodloužení, zbili ho,“ tvrdí Osečkin.

Aktivista následně Medveděvovi pomohl s nákupem potravin, oblečení a telefonu. „Andrej se rozhodl Wagnerovce opustit. Jakmile se tak stalo, začaly ho hledat jejich bezpečnostní služby a ruské speciální služby. Byl ohrožen na životě. Bál se, že bude popraven stejným způsobem jako Jevgenij Nužin - kladivem. My jako ochránci lidských práv jsme se rozhodli mu pomoci a chránit jeho život,“ vysvětlil Osečkin CNN.

Za Medveděva se zasadil navzdory jeho působení u Wagnerovců. „Nesnažíme se ospravedlnit jeho jednání v souvislosti s jeho účastí ve skupině Wagner. Ale je třeba chápat, že se rozhodl utéct z teroristické organizace, která zabíjí Rusy i Ukrajince,“ vysvětlil Osečkin.