Má smysl investovat do zahradního osvětlení? Pokud se chcete po zahradě nebo přístupové cestě k domu a do garáže bezpečně pohybovat i po setmění, je samozřejmě nezbytné. Lucerny ale dodají správnou atmosféru také večernímu posezení na terase a při správným nasvícením solitérních rostlin nebo jezírka se z jejich krásy můžete těšit i v noci. Stojanové lampy, které designem připomínají interiérová svítidla, světelné koule nebo kostky zas mohou být zajímavým solitérním prvkem.

Titulní strana magazínu BydleníV současnosti je díky široké nabídce nejrůznějších venkovních světel spíše výjimkou potkat zahradu, která není alespoň z části osvětlená. Výrazně tomu napomohla i invaze cenově dostupných LED technologií a solárních lamp. Zatímco před deseti dvaceti lety se do exteriéru instalovaly pouze jako pomocníci v boji proti tmě, v současnosti si většina lidí chce v noci pomocí světla rozšířit prostor zahrady a užívat si pohled na zvýrazněné kontury stromů, zídky, solitérní dekorace nebo jezírka. To navíc podpořil trend propojování interiéru s exteriérem prostřednictvím velkoformátových oken nebo skleněných stěn. Osvětlení se navíc netýká jen léta, ale stejně dobře funguje i v zimě, kdy je efektní podsvítit holé větve.

Zahradní osvětlení se obecně dělí na funkční a náladové. Funkční vybírejte z praktických důvodů — co a kde potřebujete nasvítit pro bezpečný a pohodlný pohyb po zahradě, například na terase, příjezdové cestě, na chodníčcích, u venkovního schodiště, garážového vjezdu, vstupu do domu, parkovacího stání, bazénu, na terase, u venkovního grilu či u prozaických objektů jako je např. kůlna.


Celý článek si přečtete ve čtvrtečním magazínu Bydlení, který je součástí regionálních Deníků. V příloze najdete i rozhovor s architektkou Kamilou Douděrovou, která prozradí, co se líbí Čechům.

Předplaťte si Deník s pravidelnými čtvrtečními přílohami již od 76 Kč měsíčně. (objednávejte ZDE) nebo si jej můžete objednat i telefonicky na 272 015 015.