Dostat se ze západní části Česka na východ a opačně bude o letních prázdninách pro šoféry stresující událostí. Důvod? Dopravní komplikace na dálnici D1, v Praze a také v Brně. K tomu je nutné připočíst statisíce Čechů, kteří vyrazí automobilem na dovolenou do Chorvatska.

Za celoroční dálniční kupony si řidiči od března příštího roku citelně připlatí. Místo nynějších patnácti stovek bude viněta stát 2300 korun
Chcete si koupit dálniční známku za starou cenu? Narazíte, změní se pravidla

Už teď provoz houstne na Jižní spojce „kolem“ Prahy, protože tudy kvůli rekonstrukci Barrandovského mostu vede objízdná trasa. Další pomyslný špunt je mezi 16. až 21. kilometrem dálnice D1, tedy mezi sjezdy Všechromy a Mirošovicemi u Prahy - silničáři tu zahájili druhou etapu oprav. Jde o jeden z nejvytíženějších úseků v Čechách, denně tudy projede až sedmdesát tisíc aut, z toho třetinu tvoří kamiony.

Dopravní „inferno“ ovšem vypukne u Brna. Silničáři tu začnou s rozšiřováním dálnice D1 na šestipruh. Vše odstartuje na nejfrekventovanějším úseku, a to mezi sjezdy Brno centrum a Brno jih. Denně tudy projede podle dat z posledního sčítání dopravy na sedmdesát tisíc vozidel. Pro představu: stejné množství aut projede po tříproudovém úseku dálnice mezi hlavním městem a sjezdem na Benešov.

Stavba za miliardu

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) už vybralo zhotovitele, za rozšíření zhruba dvoukilometrového úseku zaplatí přes jednu miliardu korun. Kdy stavební práce začnou, není zatím zřejmé. „Dopravní omezení a jejich začátek platnosti je aktuálně předmětem jednání. Jisté je, že v průběhu stavby zůstanou vždy zachovány dva jízdní pruhy v každém směru,“ přiblížil mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Radost z oprav nemají pochopitelně motoristé. „Musíme to jako řidiči vydržet, ale bude to peklo,“ upozornil mluvčí Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Igor Sirota. Řidiči by měli raději počítat i s několikahodinovým zpožděním a sledovat dopravní informace, stejně tak využívat dopravní aplikace. Sirota naopak nedoporučil vymýšlet složité objízdné trasy.

Projekt Via Salis na dálnici D4.
Jak konečně postavit chybějící dálnice? Pomoci státu mají soukromí investoři

„Časová náročnost bude pravděpodobně stejná jako při projíždění rekonstruovaných částí dálnice. Navíc lze předpokládat, že provoz bude váznout i na objízdných trasách. Brno je významnou křižovatkou jižní Moravy,“ upozornil Sirota. Pro řidiče jedoucí z Čech do Chorvatska však radu má: využít cestu přes jižní Čechy. I když ani tudy cesta kvůli výstavbě dálnice D4 a plánovaným opravám na rychlostní silnici I/4 nebude bezproblémová.

Pro zvládnutí času stráveného v autě v kolonách mluvčí ÚAMK doporučuje řidičům mít dostatek zásob tekutin, občerstvení, deky a v případě cestování s dětmi i hry či mobily. Je třeba mít i dost paliva kvůli možnosti nechat nastartované vozidlo a mít zapnutou klimatizaci.

Kde se na dálnicích bude opravovat?

(pro zvětšení klikněte na mapu)

Přehled opravy dálnic v roce 2023Přehled opravy dálnic v roce 2023Zdroj: ŘSD

Dálnice D0

 • Exit 10 – Exit 24 Ruzyně
  Probíhá zde aktualizace orientačního dopravního značení. Hotovo by mělo být v roce 2024.

Dálnice D1

 • 16. - 20,8 km; Všechromy – Mirošovice u Prahy
  Oprava vozovky. Hotovo by mělo být v listopadu 2023.
 • 231,1 km – rekonstrukce mostu u Exitu 194 Brno centrum.
  Most musí projít rekonstrukcí kvůli zatékání do nosné konstrukce, ale i špatnému stavu povrchu vozovky. Oprava by měla skončit nejpozději 24. září letošního roku.
 • Exit 216 Rousínov - oprava mostů D1–264 a D1-263
  Stavební práce skončí v říjnu letošního roku.
 • 229. - 254. km, včetně mimoúrovňových křižovatek 230, 236, 244
  Úsek by měl být průjezdný bez omezení po 21. červenci, kdy skončí veškeré práce.
 • 296,3 – 341,5 km u obce Studénka před Ostravou
  Řidiči tu musí kvůli opravám vozovky v obou směrech počítat s dopravním omezením až do 20. srpna.

Dálnice D2

 • Do 2. září musí řidiči počít s komplikacemi na dálnici D2 poblíž obce Starovičky. Kromě dílčích oprav tu silničáři staví protihlukovou stěnu.

Dálnice D3

 • 62,3 – 70,7 km před Exitem 70 Chotoviny
  Předmětem prací je oprava vozovky dálnice D3.

Dálnice D4

 • 28,9 km, Stará Huť
  V úseku silničáři modernizují dálniční mosty. Rekonstrukce mostů bude probíhat za úplné uzavírky, doprava povede v protilehlém jízdním pásu D4. Stavební práce by měly skončit v říjnu.

Dálnice D5

 • 5,5 – 9. km pravý jízdní pruh a 8,9 – 3,9 km levý jízdní pruh
  Důvodem omezení je oprava vozovky. Omezení by měla skončit v říjnu.
 • 32,8 km Bavoryně.
  Důvodem omezení provozu je rekonstrukce a výstavba protihlukové stěny. Hotovo by mělo být nejpozději 16. července.
 • 138. km (u obce Újezd nad Přimdou)
  ŘSD plánuje podle své „plánovací“ mapy v srpnu zahájit opravu cementobetonové vozovky, včetně obnovy sčítačů dopravy.

Dálnice D10

 • 28,8 - 29,6 km (u obce Kbely)
  Silničáři tu opravují protihlukové stěny, stejně tak jsou v úseku rekonstruovány mosty a řešeno odvodnění. Omezení by měla skončit v červenci.

Dálnice D11

 • 26,7 - 36,7 km včetně křižovatky Vrbová Lhota
  ŘSD plánuje zmíněný úsek opravit během letních prázdnin.
 • 68. - 76. km (u obce Voleč)
  V srpnu by silničáři měli začít s opravou povrchu vozovky na zdejších mostech. Hotovo by mělo být do konce října.

Dálnice D35

 • Prostějov - oprava mostů D46-014..1,2 - levý most
  Předmětem prací je kompletní rekonstrukce dálničního mostu, výměna mostního svršku, vybudování protihlukové stěny a celoplošná sanace spodní stavby. Práce by měly skončit 10. listopadu.

Zdroj: ŘSD