„Naplno jsem se začal holubářství věnovat asi až od roku 2003. Předtím jsem jako pracovník Přerovských strojíren jezdil po montážích a zaměstnala mě také stavba rodinného domu. Pořídil jsem si na 120 holubů od různých chovatelů. Řádně jsem je vycvičil a vytvořil základ pro nový závodní tým a také z nich vzniklo výborné potomstvo,“ vzpomněl na své chovatelské začátky František Hradil.

Poštovní holubi se chovají nejen pro sportovní účely, ale i jako výstavní ptáci. Stejně jako u psů a koček i plemena holubů mají jasně daný popis. „S poštovními holuby se závodí od poloviny května do konce září. Potom nastává sezona výstav,“ vysvětlil Hradil.

Starosta Pavlovic u Přerova Vlastimil Bia
Pěkné na pohled a příjemné na život. Jaká vylepšení chystají Pavlovice

I když se to nezdá, soutěže poštovních holubů jsou silným emočním a adrenalinovým zážitkem. Soutěže se dělí podle jejich rozsahu od místních až po celostátní. Rozdíly v soutěžích jsou i v délkách tratí. Létají se krátké, střední i dlouhé vzdálenosti.

Důležitým faktorem v poštovním holubářství je nejen orientační smysl, ale i vytrvalost a především rychlost holubů. Výcvik pošťáka trvá kolem jednoho roku. Základ výcviku spočívá v tom, že si mladý holub nejprve zapamatuje prostředí okolo holubníku a jeho polohu. Jakmile je seznámen s domácím prostředím, přichází už specifický druh tréninku. Hejno mladých holubů se odveze na pole v okruhu do pěti až dvaceti kilometrů od domova, a tam se vypustí.

„Někdy je to jako na rybách. Člověk netrpělivě vyčkává, kdy dorazí. Někteří odpadnou, ale dobří holubi se většinou vracejí a výborní vítězí,“ vysvětluje padesátiletý František Hradil, který za svůj největší úspěch považuje první místo na Mistrovství OS Haná 2015, kde zabodoval mezi 160 chovateli, a první místo v soutěži v belgickém Ostende. Tehdy musel šampion překonat neuvěřitelnou vzdálenost 1050 kilometrů.

„K takovému špičkovému závodníkovi máte samozřejmě už navždy hlubší vztah. Tento šampion dnes už nezávodí a užívá si v našem holubníku zasloužený důchod,“ vysvětluje s úsměvem chovatel, který vlastní na osmdesát holubů. Už teď se těší na další závody, které budou mít start v neděli 6. června z německého Schweinfurtu. Poštovní holubi budou muset na trati urazit přes 530 kilometrů dlouhou vzdálenost.

Manželé Novákovi obhospodařují menší políčko v Bochoři a vyrábějí levandulové produkty.
Provence na Hané. Náročné, ale voňavé, říkají "levanduloví manželé" z Bochoře

Chovatelé dnes při závodech vyžívají moderní technologii a mohou jejich let sledovat prostřednictvím elektronického čipu přes GPS.

A jaká ztráta čeká na chovatele v případě, že se jejich opeřenec ze závodu nevrátí? „Ceny poštovních holubů jsou značně rozdílné a mohou se pohybovat od tisíce korun až po 32 milionů. Za takovou astronomickou částku byl vydražen jeden šampion v Belgii,“ sdělil Hradil.

Záliba poštovního holubářství slaví podle Františka Hradila v posledních letech ve světě mimořádný úspěch.

„Největší boom zažívá v arabských státech, ale také v Polsku a Belgii,“ upřesnil s tím, že v naší zemi je patrný spíše pokles. Jak přiznává, ani on sám zřejmě nebude mít pokračovatele. „Syna holubaření dříve docela bavilo, ale dnes už má jiné zájmy. Mladou generaci zkrátka tahle záliba příliš netáhne,“ uzavírá chovatel Hradil.