Další kampaň začíná vyhlášením volebních výsledků, jak vědí všichni politici. V půli volebního období to platí dvojnásob. Nelze se tedy divit, jak předseda vlády a ODS Petr Fiala minulý čtvrtek v debatě Deníku reagoval na prohlášení šéfa hnutí ANO, že pokud bude po volbách v roce 2025 sestavovat vládu, vrátí všechny daně na současnou úroveň.

„Bylo by to pokračování nezodpovědné politiky, kterou tu Andrej Babiš předváděl v předešlých osmi letech. Zdědili jsme obrovské deficity, které teď musíme dostat pod kontrolu. A my uděláme všechno pro to, aby Andrej Babiš v příštích volbách nevyhrál a nemohl uskutečňovat populistickou politiku, kterou nabízí. Návrhy hnutí ANO na řešení situace veřejných financí by znamenaly růst deficitu o další stovky miliard korun,“ míní Fiala.

Zleva: premiér Petr Fiala, prezident Petr Pavel a lídr opozičního hnutí ANO Andrej Babiš
Slovo pro Fialu, Pavla i Babiše. Debaty Deníku propojují Čechy s politikou

Je ovšem zodpovědné schvalovat rozpočty, jež jsou na vodě a míjejí se s realitou, jako je to v případě letošního schodku 295 miliard korun? A nechce se pětikoalice zbavit Babiše jinak než ve volebním klání, například přijetím zákona, který mu zakazuje vlastnit média a jeho firmě čerpat dotace? 

Na to se v úterní debatě zeptáme lídra ANO, jež suverénně vede v žebříčku volebních preferencí (podle agentury Median by nyní získalo 34,5 procenta, ODS 15 procent hlasů).

Ale zajímat nás bude i jeho náhlý obrat od liberálního pohledu na svět ke konzervativnímu nacionalismu. Podle europoslankyň za ANO Dity Charanzové a Martiny Dlabajové to je důvod, proč už nechtějí kandidovat do Evropského parlamentu.

Co na to Andrej Babiš? Své otázky posílejte na katerina.perknerova@denik.cz. Sledujte debatu již v úterý 27. června. Jen na Deník.cz.