Když se dnes řekne mezi chovateli napříč republikou obec Výkleky, skoro každý chovatel drobného zvířectva ví, že je tato obec doslova Mekkou majitelů úspěšných králíků, holubů i drůbeže, kteří bodují v soutěžích.

„Naše organizace má 32 členů. Bývalo nás samozřejmě více, ale i tak je to jedna z nejsilnějších organizací na Přerovsku. V okrese je registrováno celkem 210 členů, kdysi to bylo i přes 2000. Staří umírají a mladí prostě nemají zájem. I když se chovatelství třeba věnují, nejeví zájem o žádné registrování či organizování. Nemají k tomu motivaci, ani žádné finanční výhody z toho pro ně neplynou,“ říká Jiří Koláček, předseda Základní organizace Českého svazu chovatelů ve Výklekách, který je zároveň předsedou okresní organizace v Přerově.

Tento trend je podle něj napříč republikou všude stejný. Přesto se chovatelé snaží se svou činností seznámit veřejnost a nabídnout její prezentaci v co možná nejatraktivnější podobě.

„Vždy na jaře a na podzim pořádáme na přerovském výstavišti chovatelské výstavy drobných hospodářských zvířat. Je to celkem náročná záležitost na organizaci, ale stále se zdokonalujeme. Snažíme se lidem nabídnout co možná nejpestřejší program, aby se mohli seznámit s druhy zvířat, která nemají možnost ve městě vidět,“ doplnil Koláček s tím, že termín nejbližší akce připadá na 18. a 19. září, kdy se uskuteční Celostátní výstava mláďat.

Návštěvníci se budou moci těšit na sedm tisíc mláďat - od králíků, slepic, holubů, až po ovce, kozy či morčata. Chybět nebudou ukázky práce pasteveckých psů a závody ve skákání zakrslých králíků.

„Akce je vždy doprovázena bohatým kulturním programem a občerstvením. Mohu prozradit, že se na pódiu objeví Duo Yamaha a Jožka Černý se svojí cimbálovkou. Ve večerním pásmu pak skupina Traktor, Forum a Kabát revival,“ nastínil letošní program Jiří Koláček.

Starostka obce Výkleky Kateřina Jandová
Starostka Výklek: Mým snem je cyklostezka do Velkého Újezdu