Obětí se i v tomto případě stala bezmocná stařenka ve věku pětaosmdesáti let, která naletěla podvodnici.
„Na její byt zazvonila neznámá žena a tvrdila, že přinesla zboží, které si objednal soused. Prosila, jestli by pro něj u ní nemohla nechat vzkaz," přiblížila krajská policejní mluvčí Irena Urbánková.
Důvěřivá důchodkyně pozvala neznámou do bytu, jehož dveře zůstaly během návštěvy otevřené. Zatímco podvodnice důchodkyni v jedné z místností zabavila debatou o zboží a vzkazu pro souseda, vklouzly dovnitř jiné dvě ženy.
„Seniorka si naštěstí stačila všimnout, jak vybíhají z jejího bytu. Bezprostředně po nich utekla i podvodnice, která se snažila odvést její pozornost," vylíčila dále mluvčí.
Důchodkyně až po jejich odchodu zjistila, že ji připravily o veškeré úspory – odnesly si totiž 113 tisíc korun. Za krádež a porušování domovní svobody jim hrozí až pět let vězení.
Jak zlodějky vypadaly?
Podle popisu poškozené mají čin na svědomí tři ženy. Ta, která měla vzbudit důvěru, a proto ji seniorka pozvala k sobě do bytu, byla bílé pleti. Měla asi třicet let, byla vysoká 165 centimetrů, střední, plné postavy.
Její obličej byl kulatý, měla tmavé vlasy a hnědo-černé oči. Oblečená byla do tmavého tříčtvrtečního flaušového kabátku modré barvy s páskem, modrých riflí a na hlavě měla dámskou kšiltovku hnědé barvy. Mluvila plynně česky a bez přízvuku.
Druhá žena, která utíkala ven z bytu, byla snědší pleti, ve věku mezi 45 až 50 lety, hubené postavy. Měřila asi 170 centimetrů.
„Měla vrásčitý obličej a prošedivělé vlasy. Nosila obdobnou kšiltovku jako první žena. Na sobě měla tmavé oblečení," upřesnila s tím, že u třetí ženy nebyl bližší popis zjištěn. Vlasy ale měla mít odbarvené na blond.
Policisté v souvislosti s oběma případy, které se staly v krátké době po sobě, důrazně varují, aby senioři nevpouštěli do bytu nikoho cizího. Podvodníci jsou totiž čím dál rafinovanější a vybírají si své oběti mezi bezbrannými lidmi ve věku kolem osmdesáti a devadesáti let.
Znají různé finty, kterými dokážou důvěřivce obelstít.
„Zvoní-li opravář, pracovník úřadu nebo jiných služeb, měli by si od něj nechat předložit služební průkaz, nebo kontaktovat úřad či instituci, na niž se pracovník odvolává," radí Irena Urbánková.
Senioři by se měli mít na pozoru před každým, koho neznají, a pokouší se vniknout pod nejrůznější záminkou do jejich bytu.