Muži ve věku 20 a 24 let pronesli zboží v batohu přes pokladnu bez zaplacení. „Člen ochranky si toho všiml, a proto je vyzval, aby šli za ním do kanceláře. Když chtěl zkontrolovat zavazadlo, začal ho mladší z pachatelů zezadu škrtit. Napadený detektiv se pokoušel vytrhnout ze sevření, v tu chvíli na něj zaútočil druhý muž a pěstí jej bil do břicha,“ popsala přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková případ z poloviny minulého týdne.

Oba násilníci se pokoušeli utéct, ale detektiv je dohonil a chytl za šaty. Zatímco staršímu muži se podařilo vyklouznout a zmizet na parkovišti, mladší zápasil s pracovníkem ostrahy.

„Tahanice skončila tím, že zloděj spadl na skleněnou vitrínu s pečivem a napáchal škody za třicet tisíc korun. Přestože se dal znovu na útěk, na parkovišti ho zadrželi strážníci,“ doplnila Sedláčková.

Pachatelé jsou podezřelí z výtržnictví a hrozí jim až dva roky vězení. Pracovníci ostrahy potvrzují, že agresivita a drzost zlodějů se stupňuje. „Ti lidé nemají co ztratit, takže se brání všemi možnými prostředky,“ líčí své zkušenosti Pavel Kužel, který pracuje jako zaměstnanec ostrahy jednoho z přerovských supermarketů.

„Současná legislativa nám však nedovoluje v takových případech zakročit. Nemáme totiž pravomoci veřejného činitele. Jednáme pouze v zájmu toho, koho chráníme. Zjednodušeně řečeno – nejprve musíme dostat ránu a až pak můžeme zakročit,“ říká Kužel.

Pokud by ostraha proti pachateli zakročila jako první, mohl by to soud posuzovat jako nepřiměřenou obranu. „Pracovníci ostrahy mají stejné pravomoci jako řadový občan. V naší zemi totiž civilní bezpečnostní služby nejsou uzákoněny. Ostraha je tedy ve stejné pozici jako třeba revizoři – při podezření ze spáchání trestného činu může přivolat na místo strážníky nebo policii,“ potvrdil zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Se zloději ve velkých obchodních centrech se policisté setkávají denně. „Nejvíce se krade alkohol, hojně rozšířené je i drogistické zboží a oblíbené jsou cukrovinky – hlavně bonboniéry a čokoláda,“ vyjmenovala mluvčí přerovské policie Michaela Sedláčková.

Pachateli bývají velmi často recidivisté s hustě popsaným trestním rejstříkem. Například sedmatřicetiletého muže z Přerova, kterého před třemi lety soud potrestal za majetkovou trestnou činnost, ochranka během posledních dnů zadržela dvakrát. Přes pokladnu přerovského Teska chtěl pronést láhev značkového alkoholu za 349 korun.

V jiném supermarketu ve městě zase se svou společnicí vzali bez zaplacení dvě vepřové konzervy za 98 korun. „V obou případech byli členové ostrahy pozorní a zboží se vrátilo zpět do regálů,“ uvedla policejní mluvčí.