Terčem zlodějů kovů se často stávají staveniště – loni navštívili hned devětkrát rozestavěný areál dálnice u Bělotína. Letos už počet krádeží kovů přesahuje desítku, nedávno například někdo odvezl šest set kilogramů mědi z areálu Přerovských strojíren. Část jiného lupu se podařilo policistům zajistit ve sběrně druhotných surovin v Kojetíně, takové případy jsou ale spíše výjimečné.

„V roce 2009 policisté šetřili 39 krádeží kovu,“ uvádí přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková a jmenuje největší z nich:

„Ze staveniště dálnice zmizela postupně svodidla za 73 700 korun, třicet litinových mříží z odtokových vpustí za 64 260 korun a středová svodidla za 144 700 korun. Došlo také ke krádeži 850 metrů trakčního vedení na železnici mezi Černotínem a Miloticemi na Hranicku, která znamenala škodu 283 900 korun.“

Z Meopty hliník a litinu, měď ze strojíren

Ani letos zloději, kteří se zaměřují hlavně na barevné kovy, nelení. Z obřadní síně v Oseku nad Bečvou sebrali měděné obložení střechy za 47 tisíc korun, v dubnu pak navštívili velké přerovské podniky. Nejprve zmizelo přes 800 kilogramů hliníku a litiny z areálu Meopty, později měď ze strojíren. V obou případech se škoda pohybovala v řádech desetitisíců korun.

Peníze, které ale zloději mohou ve sběrnách za kradené věci získat, jsou proti způsobené škodě takřka směšné.

„Pachatelé za ně získají několik stovek, případně tisícovek,“ potvrzuje mluvčí. Výkupní ceny kovů šly v poslední době hodně vysoko, zřejmě se ale budou snižovat.

„Měď nyní vykupujeme za 116 korun za kilogram, mosaz za 65. To se ale neustále mění a nyní zřejmě cena o něco klesne,“ přibližuje Vladimír Martinka z firmy Kovos Tovačov.

Trik: nové trubky opalují

Ohlídat, zda vykupovaný kov nepochází z krádeže, je podle něj těžké.

„Když máme podezření, že by to tak mohlo být, materiál nepřijmeme. Zloději ale umí stopy po krádeži dobře zamaskovat – nové trubky například opálí a jejich povrch znehodnotí, aby nebylo nápadné, že svítí novotou,“ říká Martinka. Každý, kdo přinese do výkupny sběr, musí předložit občanský průkaz.

„To striktně dodržujeme, kontroluje to i Česká obchodní inspekce a za porušení uděluje velké pokuty. Zatím jsme u nás žádný případ věcí z krádeže neměli, ale to je i tím, že jsme malá sběrna a zloději jdou asi spíš tam, kde je výkupna větší a těžko si je někdo zapamatuje,“ míní Martinka.

Policisté kontrolují sběrny při běžném výkonu služby a také v případech, že mají hlášenou trestnou činnost z této oblasti.

„Pokud zjistí, že se zde nalézají kradené věci, zajistí je a posléze vrátí majiteli,“ doplňuje mluvčí Sedláčková. Takový kousek se policistům podařil nedávno ve sběrně v Kojetíně, kam pětadvacetiletý muž odnesl některé z věcí, které předtím ukradl – například kovový regál.