Pravděpodobně nejčastěji tuto možnost v rámci Olomouckého kraje využívají policisté z Přerova. Vloni takto bylo vyřešeno čtyři sta případů. „Výhodou je, že spis je ve lhůtě do čtrnácti dnů předán na státní zastupitelství, a trest pro pachatele tak přijde ve velmi krátké době,“ shrnula přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Doplnila, že vloni využili policisté zkráceného přípravného řízení u 429 případů z celkového počtu tří tisíc. Zkrácení procesu potrestání viníků s sebou přinesla novela trestního řádu v roce 2002 a podle policistů se tento způsob osvědčil.

„Nedá se ale použít ve všech případech. Podmínkou je, aby hranice trestu nepřekročila tři roky,“ upřesnil vedoucí obvodního oddělení policie v Přerově Martin Crha.

Sáhne se poněmhlavně tehdy, když je pachatel přistižen při činu nebo zadržen hned poté, co se dopustil nezákonného jednání. „Vyšetřovací úkony se mohou zahájit pouze proti známému pachateli, kdy je dostatek důkazů o jeho protiprávním jednání,“ dodal Crha.

Policisté na Přerovsku volí velmi často tento způsob potrestání u krádeží v obchodech, v případech výtržnictví, zjištění řízení vozidla bez oprávnění nebo u maření výkonu úředního rozhodnutí.

„Někdy se ale používá i při neplacení výživného nebo v případech násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci,“ podotkl dále Crha.

„Státní zástupce má po obdržení spisu několik možností. Může buď podat soudu návrh na potrestání, věc odložit, vrátit k dalšímu šetření, či zaslat na magistrát k projednání přestupku,“ nastínil Crha.

Tímto způsobem se policisté vypořádali loni v prosinci s pachatelem, který v obchodě odstranil bezpečnostní kódy ze dvou lahví alkoholu v hodnotě 1 900 korun a pronesl je ukryté pod bundou přes pokladnu.

„V prostorou za pokladnami byl zadržen pracovníkem ostrahy. Protože se už v minulosti dopustil majetkové trestné činnosti, byl tento spis ve zkráceném řízení předložen na okresní státní zastupitelství,“ uzavřela Sedláčková.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika