Za zločin podílnictví a přečin ohrožení pod vlivem návykové látky hrozí devětadvacetiletému muži cizí státní příslušnosti až šest let vězení.

„Cizí státní příslušník natankoval v úterý u jedné z čerpacích stanic v Olomouci pohonné hmoty za 2,6 tisíce korun. Od benzínky se pak snažil ujet bez placení,“ popsala přerovská policejní mluvčí Irena Urbánková.

Obsluha čerpací stanice přivolala na místo dálniční policii, a ta se pustila do pronásledování auta. Sledovala vůz po dálnici D1 až do Hranic.

Když řidič zjistil, že mu jsou policisté v patách, snažil se jim ujet a zrychlil.

„Na mokrém povrchu silnice ale v důsledku nepřiměřené rychlosti nezvládl řízení a narazil do vozidla, které jelo před ním. Odhodil ho na pravý okraj vozovky a ujížděl dál,“ vylíčila dále mluvčí.

Útěk se nakonec nezdařil, protože muže policisté zadrželi.

„Provedli u něj nejprve dechovou zkoušku na alkohol, která byla negativní, a potom i test na přítomnost drogy. Orientační zkouška byla pozitivní a ukázala, že je cizinec pod vlivem amfetaminu,“ konstatovala.

Drogami omámený muž se odmítl podrobit lékařskému vyšetření, spojenému s odběrem krve a moči.

„Po zadržení tedy skončil v cele. Během vyšetřování navíc policisté zjistili, že auto, se kterým ujížděl, pochází z trestné činnosti a muž ho odcizil na území jiného státu. Vůz proto policisté zajistili,“ doplnila mluvčí. Škoda je 830 tisíc korun.

Vyšetřovatelé podali návrh na vzetí pachatele do vazby, který soud akceptoval. Obviněný skončil ve vazební věznici v Olomouci. Kriminalisté okolnosti případu i nadále prošetřují.