Ti si během akce s názvem „kamarád“ vytipovali na třicet osob, na něž vydal soud příkazy k zatčení nebo dodání do výkonu trestu. Mezi hledanými byly i tři pohřešované děti.

„Do akce jsme nasadili na 27 policistů a pátrání probíhalo na území celého okresu – tedy na Přerovsku, Hranicku, Lipnicku i Kojetínsku,“ uvedla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Policisté zkontrolovali místa bydliště hledaných mužů a žen a také vytipovaná místa na veřejných prostranstvích. Prošli ubytovny, obchodní domy a jednadvacet restaurací, heren a barů, a to nejen v Přerově, Hranicích, Lipníku a Kojetíně, ale také na vesnicích.

„Kontaktovali jsme i ošetřující lékaře ztracených osob a policisté si zajeli osobně prověřit situaci na obecní úřady v místě bydliště hledaných,“ řekla mluvčí. Při rozsáhlé pátrací akci se podařilo zadržet deset lidí. Vyšetřovatelé získali také operativní poznatky, které povedou k dopadení nejméně dalších tří osob.

„Během zátahu jsme vypátrali také tři nezletilé pohřešované děti – třináctiletého chlapce a dvě patnáctileté dívky z Karvinska. Rodiče o nich neměli žádné informace od 21. března. Děti už byly předány zákonným zástupcům,“ doplnila Sedláčková.

Do výkonu trestu nastoupí tři zatčení muži, kteří se delší dobu vyhýbali spravedlnosti. Dva pachatelé z Přerova a Hranic ve věku 52 a 28 let kvůli odsouzení za krádež a sedmatřicetiletý muž pro trestný čin zpronevěry. Poslední čtveřice mužů, na které byl vydán příkaz k zatčení, byla po provedení vyšetřovacích úkonů propuštěna na svobodu.

Třiatřicetiletého muže zatkli policisté na ulici v Hranicích a je podezřelý z maření výkonu úředního rozhodnutí, čtyřicetiletého zloděje dostihla ruka zákona v Penčicích u Přerova.

Třetího pachatele ve věku 32 let, který si neplnil své vyživovací povinnosti, chytli kriminalisté v motorestu ve Staměřicích. Protože byl opilý a dechová zkouška u něj naměřila na 2, 23 promile, byl převezen na záchytku. O jeho dalším osudu rozhodoval ve čtvrtek soud v Olomouci.

Čtvrtý zatčený, jednatřicetiletý muž z Lipníku nad Bečvou, je podezřelý z útoku na veřejného činitele.

Kuriózní je i případ pětačtyřicetileté ženy z Hranicka, na kterou se policie zaměřila. I ona měla soudem nařízený nástup do věznice kvůli neplacení výživného. „Den před spuštěním rozsáhlé akce ale dobrovolně nastoupila do výkonu trestu,“ uzavřela mluvčí.