Vyšetřování takzvané „přerovské kauzy" se vleče už přes dva roky a týká se dvou zakázek, které se městu výrazně prodražily – cena stavba domova pro seniory se navýšila o zhruba 30 milionů na bezmála 170 milionů korun. O několik milionů se prodražila i rekonstrukce zimního stadionu v Přerově. Policie je přesvědčena, že by za to někdo měl nést odpovědnost.
Původní rozsáhlé obvinění na radnici v Přerově se nakonec zúžilo ze třinácti osob na šest – kromě primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) se týká i jeho náměstka Josefa Kulíška (ODS), dvou radních Václava Zatloukala (ČSSD) a Jaroslava Čermáka (ODS) a dvou úředníků magistrátu z odboru rozvoje Pavla Galy a Jiřího Raby.
Na co líčí kriminalisté?
Policie je viní ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby.
Podle detektivů z protikorupčního útvaru udržovali někteří radní nadstandardní vztahy s dodavatelskou firmou PSS a ve svém obvinění se policie zaměřuje i na vazby politiků s touto společností.
Například primátorovi města Jiřímu Lajtochovi měla tato firma stavět bazén, radní Václav Zatloukal měl pak od téhož zhotovitele přijímat majetkový prospěch ve formě provedení prací na stavbě jeho rodinného domu.
Odebrání případu
Případ se do dnešního dne nedočkal rozuzlení z jediného důvodu – zatímco dozorující žalobkyně Marie Kodytková opakovaně trvá na nevině všech aktérů, nejvyšší státní zástupce tvrdí opak – věc patří k soudu. Nadřízení Kodytkové dokonce před časem pohrozili, že pokud se nebude závazným právním názorem NSZ řídit, případ jí bude odebrán. A to se také nakonec stalo.
„Věc jsem paní doktorce odebral a přidělil jinému státnímu zástupci, který se nyní seznamuje se spisem a bude po ní pokračovat v dozoru," vysvětlil náměstek krajské státní zástupkyně v Ostravě Vít Kasík.
Důvodem odebrání podle něj bylo, že neměl záruku, že bude Kodytková respektovat závazný názor nejvyššího státního zástupce.
„Tady je potřeba zdůraznit to slovo závazný. Ze stanoviska nejvyššího státního zástupce jasně vyplývá, že pokud nedojde k závažné změně důkazní situace, jsme povinni podat obžalobu. Nechci čekat, až někdo počtvrté zastaví stíhání," poznamenal.
Případ má nyní na stole protikorupční policie. „Musíme počkat, až bude celá věc došetřena. Poté přichází v úvahu pouze obžaloba. Byli bychom rádi, kdyby policie ukončila svou činnost do konce letošního roku," naznačil Vít Kasík.
Proč Kodytková rezignovala?
Kodytková podle svých slov rezignovala na protest proti tomu, že jí její nadřízený odebral spis.
„Pan náměstek mi z obavy, že to zastavím, kauzu odebral. Já jsem obratem rezignovala na funkci. Případ dostal přidělen můj kolega, který nepochybně podá obžalobu," uvedla pro ČTK Marie Kodytková.
Podle ní bylo důvodem odebrání i to, že svůj právní názor vyjádřila v televizním pořadu, kde zopakovala, že podle ní o žádnou trestnou činnost nejde.
„Pan náměstek mi poslal úřední záznam, že není naděje, že svůj právní názor změním a dám jej do souladu s názorem pana nejvyššího (žalobce), a tudíž mi věc odnímá. Je to pro mne naprosto nepřijatelné. Okamžitě jsem rezignovala a odcházím," doplnila Kodytková.
V současné době jí běží dvouměsíční lhůta a ve funkci končí 31. prosince. „Nejsem ochotna něco takového snášet," uzavřela.
Připomeňme si, co tvrdí policie
*Detektivové z protikorupčního útvaru obvinili v červenci 2011 jedenáct přerovských radních a dva úředníky magistrátu ze zneužití pravomoci úřední osoby a zločinu sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, veřejné soutěži a veřejné dražbě. Původní okruh obviněných se nakonec zúžil na šest osob – mimo jiné i primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD). Stíhání sedmi bývalých radních bylo zastaveno.
*Podle protikorupční policie měly vícepráce na stavbě Domova pro seniory a zimního stadionu, které pro město realizovala Přerovská stavební společnost, překročit dvacetiprocentní li¬mit.
*Přerovský primátor a senátor Jiří Lajtoch (ČSSD) měl zatajit v čestném prohlášení o majetku za rok 2008 výstavbu svého bazénu za 533 tisíc korun a uvedl tento údaj až v dodatečném prohlášení za rok 2010. Faktura, vystavená za provedení těchto prací na částku 278 292 korun, nebyla v době splatnosti a ani po ní až do druhé poloviny roku 2010 uhrazena. Platba vyfakturované částky, včetně penále z prodlení, nebyla podle policie ze strany PSS požadována, ani vymáhána. Primátor uvedl, že všechny práce kolem bazénu řádně uhradil.
*Náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS) měl mít dlouholeté osobní neformální vztahy se zástupci soutěžitele.
*Přerovský radní Jaroslav Čermák (ODS) měl mít obchodní vztah se soutěžitelem, tedy Přerovskou stavební společností, jenž spočíval v poskytování bezpečnostních služeb. Toho se měl dopustit tím, že měla jeho firma zajišťovat ostrahu staveniště Domova pro seniory v Přerově, a to až do ukončení stavby.
*Přerovský radní Václav Zatloukal (ČSSD) měl podle policie přijímat v době rozhodování o předmětných zakázkách, v průběhu jejich realizace i po jejich skončení majetkový prospěch v podobě stavebních prací. Firma PSS se podle policistů podílela na stavbě jeho rodinného domu, a to bez uzavření řádné smlouvy o dílo. Fakturu na 3,1 milionu korun měl uhradit pouze částečně ve dvou splátkách, a to do výše 790 tisíc korun. Poté, co tyto skutečnosti vyšly najevo v rámci prověřování policie, měl vyvíjet snahu o vyřazení faktury z účetnictví PSS a nahrazení fakturou novou na částku nižší. (red)