Zatímco v minulosti byli lidé v silně podnapilém stavu převáženi výhradně do Šternberka a výjimečně také do Kroměříže, nyní se situace změnila. Jejich cílovou stanicí se stala vojenská nemocnice v Olomouci.
Strážníci z Přerovska si toto řešení pochvalují. „Když jsme upozorněni na podnapilou osobu, snažíme se dotyčného nejprve přimět, aby se dopravil domů sám, nebo kontaktovat rodinné příslušníky. Pokud je ale v silně podroušeném stavu, musíme ho převézt do nemocnice v Hranicích,“ popisuje velitel Městských strážníků v Hranicích Miroslav Mann.
Právě lékaři nemocnice pak podle jeho slov rozhodují o tom, kde opilec nakonec skončí. „Dříve se hodně jezdilo do Šternberka, Kroměříž nebyla v minulosti frekventovaná,“ řekl velitel.
Pobyt na záchytné protialkoholní stanici v Kroměříži se navíc klientům od nového roku výrazně prodraží. Zatímco v minulosti zde zaplatili za noc pouze 2,5 tisíce, teď je to o více než deset tisíc více.
Poplatek za jednu noc na záchytce v Kroměříži se totiž vyšplhal na astronomickou částku 12,7 tisíc.
Podle ředitele kroměřížské nemocnice Františka Fuita se od nového roku o něco snížil počet nocležníků. Lidé si totiž začali více dávat pozor na to, jak se vypořádají s alkoholem a kde složí hlavu.
Od poloviny února, kdy uzavřel Olomoucký kraj dohodu s Vojenskou nemocnicí v Olomouci, se však už využívá pouze tato záchytka na Hradisku.
„Je to rozhodně lepší, ušetří se tím čas a peníze za cestu,“ pochvaluje si zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.
Procedura přemísťování opilce na záchytku je totiž poměrně složitá. „Nejprve je opilý člověk podroben lékařskému vyšetření. O jeho případném umístění na záchytnou stanici rozhodne lékař. V některých případech ale provádí policie takzvanou eskortu, a to když lékař požádá policisty o asistenci v případě agresivního chování podnapilého člověka,“ vysvětlila mluvčí přerovské policie Michaela Sedláčková.
PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA