Čtyřiačtyřicetiletá Albína Lacková stráví jedenáct let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Včera dopoledne o tom rozhodl Krajský soud v Olomouci.

Lacková svého partnera napadla v listopadu loňského roku na ubytovně v Přerově, kde oba toho času bydleli. Smrtelné bodné ráně předcházel slovní konflikt.

U nás byl kravál pořád

Právě hádky a rozepře nebyly podle obžalované ani výpovědí přítomných svědků ve společné domácnosti ničím ojedinělým. „U nás byl kravál pořád, sousedi si toho už ani nevšímali,“ přečetl z výpovědi Lackové, která před soudem odmítla mluvit, předseda senátu Vladimír Hendrych.

Osudnou hádku podle obžalované způsobila žárlivost partnera, ale také alkohol. „Šla jsem ke kámošovi na ubytovnu, a když jsem se vrátila, byl partner opilý a agresivní, začal mi sprostě nadávat a bil mě, chtěl mě vyhodit z okna,“ popsala Lacková.

„Potom mi řekl, abych vypadla. Tak jsem ho bodla nožem,“ uvedla žena.

Rána však byla smrtelná. Dvanácticentimetrová čepel projela muži pravou stranou hrudníku, zasáhla plíci, osrdečníkový vak a plícnici. Poškozený bezprostředně nato zemřel v důsledku vykrvácení do hrudní dutiny.

„Myslím, že jsem jej bodla jen zlehka, ani jsem se nenapřáhla. Jen mu tekla krev, ale byl vzhůru. Když jsem chtěla zavolat sanitku, odmítl to,“ popsala Lacková.

Záchranná služba na ubytovnu nakonec dorazila, ale už bylo pozdě. Podle odborníků už byl muž asi dvacet minut mrtvý. Experti z oblasti psychiatrie a psychologie tvrdí, že odsouzená netrpí žádnou psychózou, která by v daný den ovlivnila její rozpoznávací a ovládací schopnosti.Vdobě vraždy na ni působil pouze alkohol, kterého mohla mít v krvi, jak uvedli odborníci, až 3,5 promile.

Není to první trest

Albína Lacková byla v minulosti několikrát soudně trestána. Za výtržnictví a krádeže dostala obecně prospěšné práce. Doznání obžalované nemá podle Hendrycha zásadní význam.

„Obžalovaná popřela, že by chtěla poškozeného zabít nebo mu přivodit zranění. Toto tvrzení je však jednoznačně nepravdivé, což s jistotou potvrdila i soudní pitva. Bodný kanál byl delší než ostří nože, žena navíc na svého druha útočila ze značně výhodnější pozice, kdy poškozený ležel na zádech a útok nečekal, ani se mu nemohl bránit,“ popsal událost soudce.

Trestní sazba za vraždu se pohybuje v rozmezí od deseti do dvanácti let. Soudní senát rozhodl pro trest při spodní hranici. Lacková navíc musí zaplatit pojišťovně částku ve výši patnácti set korun, která zahrnuje náklady spojené s ohledáním a odvozem těla.

Obžalovaná si vzala osmidenní lhůtu, během které se rozmyslí, zda podá odvolání k vrchnímu soudu.