Vražda se stala loni 7. srpna na zahradě ve Staré Vsi na Přerovsku. Osmačtyřicetiletý Karel Kovář tam od ranních hodin popíjel vodku se svým známým.

„Přijel mi poděkovat za to, že jsem mu opravil motorovou pilu. Dovezl s sebou tři láhve vodky. Popíjeli jsme, nálada byla dobrá. Měli jsme na zahradě můj lovecký nůž a také samurajský meč. Bavili jsme se o zbraních a on mě pak ´vyhecoval´. Tvrdil, že bych ten nůž stejně neuměl použít," vzpomněl v pondělí u Krajského soudu v Olomouci na osudný den Karel Kovář.

V soudní síni tvrdil, že nůž jen sousedovi přiložil k hrudi a lehce na něj zatlačil.

„On se ale pohnul, zřejmě zavrávoral a nůž mu najednou pronikl kůží. Hned jsem jej zahodil a snažil se krvácející ránu přikrýt hadrem. Pak jsem volal přes tísňovou linku záchranáře, ale dlouho se mi nedařilo jim dovolat," popisoval okolnosti vraždy obžalovaný.

Oba muži byli tehdy silně opilí, každý z nich měl podle toxikologů v krvi okolo dvou a půl promile alkoholu. Soudní znalec v oboru soudního lékařství však vyloučil, že si poškozený způsobil smrtelné zranění sám tím, že na lovecký nůž s 15 centimetrů dlouhou čepelí spadl.

Nebyl to náhodný pád na nůž, tvrdí soudní lékař

„Rána byla hluboká 12 centimetrů, nůž zasáhl plíci a tepnu, poškozený pak vykrvácel. Je však jednoznačně vyloučeno, že si zranění způsobil sám. Jednalo se o aktivní útok nožem ze strany pachatele, nebyl to náhodný pád na nůž," vyloučil verzi obžalovaného soudní lékař.

Znalec z oboru psychiatrie popisoval pachatele jako člověka, který netrpí žádnou duševní chorobou a není ani závislý na alkoholu. Psycholog však upozornil na to, že muž alkohol zneužívá i když ví, že bývá v opilosti agresivní.

„Pod vlivem alkoholu soupeří s ostatními a uráží je. Možnost jeho nápravy záleží hlavně na tom, zda se po propuštění z vězení dokáže alkoholu vyhýbat a zda bude pití alkoholu kontrolovat," uvedl znalec z psychologie.

Trest si zasloužím, je to neomluvitelné, říká Kovář

Státní zástupce pro obžalovaného za vraždu navrhoval trest okolo deseti let vězení. Obhájce upozorňoval na to, že Karel Kovář nechtěl souseda zabít, ale jednalo se o nešťastnou událost, navíc tehdy byli oba silně opilí. Ve prospěch obžalovaného hovořilo to, že nebyl dosud trestán a svého činu litoval.

„Je to ta nejhorší věc, kterou jsem v životě udělal. Trest si zasloužím, je to neomluvitelné. Pozůstalým se ještě písemně omluvím, i když vím, že to sousedovi život nevrátí," řekl krátce před vynesením rozsudku obžalovaný.

Senát Krajského soudu v Olomouci pak Karla Kováře poslal na 10 let do vězení. Podle předsedy senátu Eduarda Ondráška byl muž předem srozuměn s tím, že bodnutím do hrudníku může známému způsobit smrt.

„Znalci vyloučili, že poškozený na nůž sám spadl. Jednalo se o vraždu v nepřímém úmyslu a z nezjištěné pohnutky," poznamenal Eduard Ondrášek.