K incidentu, který vyvolal značný rozruch, došlo 11. února. „Obviněný se měl jako strážník městské policie dopustit zneužití pravomoci při zákroku proti čtyřiapadesátiletému muži na náměstí v Lipníku nad Bečvou. Druhý strážník z hlídky nebyl z ničeho obviněn,“ shrnul krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

Půlminutový videozáznam brutálního zásahu, který pořídil jeden ze svědků události, doslova obletěl internet. Na hlavu strážníků, kteří se snažili nevybíravým způsobem zpacifikovat opilého muže, se okamžitě snesla vlna kritiky.

VIDEO incidentu zveřejněné na Instagramu

Videozáznam zachytil muže ležícího na zemi, nad kterým stojí dva strážníci. Muž se neohrabaně ožene nohou po jednom ze strážníků, ten reaguje kopancem a jeho kolega současně muži silným šlápnutím přitiskne hlavu stranou do země, kde ji dlouhé sekundy drží těžkou služební obuví.

Následují další kopance ze strany strážníků, doprovázené vulgaritami nejhrubšího zrna a ponižováním opilce, kdy mu například přikazují: „Nezkoušej to na nás, vole, co si myslíš? Lež, vole, ani se nehni!“

Surový zásah strážníků proti ležícímu muži v Lipníku nad Bečvou - záběr z videa, které se objevilo na sociálních sítích.
Kopance, nadávky i bota na hlavě. Surový zásah strážníků v Lipníku šetří policie

Incident, který ukončil surový zákrok strážců zákona, se odehrál u takzvaného „krmítka“ pod nadjezdem, kam vyjíždějí hlídky k opilcům poměrně často. Město se strážníkem, který agresivně zakročil proti opilému muži, už dříve rozvázalo pracovní poměr. Po incidentu se totiž odmítl podrobit dechové zkoušce.

Krajský soud v Olomouci se v pondělí zabýval obžalobou tří přerovských policistů ze zneužití pravomoci úřední osoby, pojistného podvodu a pomoci k tomuto přečinu. Policisté k soudu nedorazili, pouze jejich obhájci.
VIDEO: Krajský soud potvrdil podmíněné tresty pro přerovské policisty

Starosta města Miloslav Přikryl, místostarosta Ondřej Vlček i vrchní strážník Městské policie v Lipníku Pavel Maloch vydali po incidentu společné prohlášení, ve kterém útok odsoudili.

„Způsob vedení zákroku městských strážníků nebyl správný a profesionální a byl také naprosto nepochopitelně provázen vulgárními výroky. Takové chování důrazně odsuzujeme, neboť velmi poškozuje do této doby dobrou pověst naší městské policie. Jsme přesvědčeni, že se jednalo o osobní selhání,“ uvedli ve společném stanovisku.