Původní osmi a devítileté tresty, které jim uložil Krajský soud ve Zlíně, jim loni v červnu olomoucký vrchní soud zpřísnil na deset let.

Nejvyšší soud ale případ do Olomouce vrátil k opětovnému projednání.

„Vrchní soud přezkoumal zákonnost a odůvodněnost napadených výroků v rozsudku. Odvolací soud přisvědčil závěrům nalézacího soudu," ujistila předsedkyně senátu odvolacího soudu Martina Kouřilová.

Podle ní vinu mužů dokazují jejich výpovědi, svědectví a kromě toho například i kamerové záznamy.

Při novém zhodnocení výše trestů musel olomoucký soud respektovat právní názor nejvyššího soudu, nakonec potvrdil Janu Gráblovi osm let a Janu Neradílkovi devět let ve vězení se zvýšenou ostrahou.

„Jsou to tresty zákonné. Nelze na ně přihlížet jako na tresty nepřiměřené," ujistila soudkyně.

Státní zástupce muže vinil z toho, že v říjnu 2013 přepadli Českou spořitelnu v Chropyni. Samotnou loupež se zbraní provedl údajně maskovaný Jan Neradílek, jeho komplic Jan Grábl spolu s Ladislavem Holubem, který vyvázl již dříve s tříletou podmínkou, čekali v autě. Ukrást měli 43 300 korun.

K druhému činu došlo v únoru 2014 v Měrovicích nad Hanou. Směnárnice jim peníze nedala a Jan Neradílek ji měl na příkaz vazebně stíhaného Jana Grábla napadnout. Bránila se a kolemjdoucí celý čin překazili.

„Obžalovaný rozhodně nepředpokládal, že způsobí těžké ublížení na zdraví," ujišťoval Neradílkův obhájce a požadoval, aby bylo na jeho klienta nahlíženo jako na spolupracujícího obžalovaného.

To odvolací soud zavrhl, stejně tak zamítl i rozhodnutí Krajského soudu ve Zlíně, který poškozené přiznal 350 tisíc odškodné.

„Nebyly zde doklady pro přiznání náhrady škody," zdůvodnil mluvčí vrchního soudu Vladimír Lichnovský. Žena se má obrátit na občanskoprávní řízení.

„Jsem s rozsudkem spokojený. Dovolání nepřipadá v úvahu," ujistil Gráblův obhájce, který svému klientovi radil, aby se neodvolával ani po vynesení prvního rozsudku ve Zlíně loni v březnu.

Janu Gráblovi hrozily dva roky až deset let za mřížemi, Janu Neradílkovi pět až dvanáct let.

Muži si mohou v dvouměsíční lhůtě opět podat dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně.