Perníkový táta

Pozornost strážníků při kontrole ve večerních hodinách upoutalo neosvětlené vozidlo, které jelo po jedné z ulic. Při obhlídce vozu byla zjištěna absence zadní registrační značky a rozbité světlo. Řidič potemnělého vozu u sebe neměl žádné doklady a během odpovědí na otázky se mu notně pletl jazyk. Strážníci u něj tedy provedli dechovou zkoušku na alkohol, která vyšla negativně. Situaci muž vzápětí objasnil, když hlídce sdělil, že si dal perník. Že se nejednalo o oblíbenou dětskou medovou pochoutku, bylo zřejmé na první pohled, a řidič to vzápětí potvrdil. „Perníkový táta" dále hlídce uvedl, že nemůže ukázat řidičský průkaz, protože mu byl odebrán. Celý případ i s veselým řidičem si následně převzala přivolaná hlídka republikové policie.

Extrémně vzácný pták

Strážníci přijali vážně míněnou žádost o okamžitou kontrolu jedné z ulic města, kde se pohybuje extrémně vzácný ptát s chocholkou a může být v nebezpečí. Motohlídka, vybavená mimo jiné atlasem ptáků, vyrazila na místo, a jala se neobvyklý exemplář opeřence hledat. Ačkoliv nejsou strážníci znalci ptáků, vyloučili jako možné původce oznamovatelova ornitologického vzrušení přítomné havrany, sýkorky, několik kosů a hejno vrabců. Ani přes veškerou snahu se nepodařilo hlášeného ptáka objevit a strážníci se tak mohli věnovat jiné činnosti. Další oznámení na přítomnost neobvyklých ptáků v ulicích města již naštěstí nebyla zaznamenána.

Kvůli ztrátě psa chtěla uzavřít cestu

Dispečink přijal nad ránem „tísňové" volání ženy, která požadovala okamžité uzavření výpadovek z města z důvodu ztráty psa, kterého hlídá bratrovi, žijícímu v Anglii. Jako zdůvodnění žena uvedla, že se ve městě koná ptačí burza a někdo z prodejců určitě psa ukradl od marketu, kam ho uvázala její sousedka, když ho za ni venčila. Oznamovatelka byla informována o postupu a byly jí sděleny reálné možnosti. O hodinu později přijali strážníci anonymní oznámení o psovi, který je již od rána uvázán u marketu. Informace o psovi byly předány „zodpovědné" oznamovatelce, která si psa následně vyzvedla.

Datum narození? Kávovar

Na apríla přijal dispečink oznámení o podivném podnapilém mužíkovi, který na nádraží žebrá a obtěžuje cestující a obecně se chová velmi prapodivně. Hlídka na místě nalezla chlapíka neurčitého věku s vysoko vytaženými tepláky, který se motal mezi lidmi. Když ho hlídka kontaktovala, dostala z něj jen několik nesrozumitelných slov. Po značném úsilí se podařilo z jednotlivých písmen strážníkům zjistit pravděpodobné mužíkovo jméno. U data narození však strážníci narazili, jelikož to bylo nad rozlišovací schopnosti zmateného muže. Jako datum svého narození uváděl slovo „kávovar". Ačkoliv toto datum neprocházelo databází, podařilo se nakonec zjistit, o koho se jedná. Jelikož nebyl mužík v pátrání a nebyl nebezpečný okolí ani sobě, vyrazil po všech nezbytných úkonech po svých.

Chtěl si založit vlastní pískoviště

Ve tři hodiny ráno přijal dispečink oznámení o podivném individuu, které ve ztemnělém sídlištním traktu provádí nekalou činnost a přesypává písek z pískoviště do připraveného pytle. Na místo byla vyslána hlídka a strážníci si po příjezdu potvrdili, že se nejedná o noční službu pracovníka technických služeb, ale o vykuka, který chtěl ušetřit pár stokorun za písek ze stavebnin. Sedmatřicetiletý muž se strážníkům doznal, že si chtěl založit vlastní pískoviště a hodlal k tomu použít písek z veřejného. Za dohledu hlídky vysypal všechny pytle zpět, odkud písek „vytěžil" a místo ušetřených korun si odnesl vysokou pokutu.

Kavárnou proběhl potkan

Operátor tísňové linky přijal oznámení silně rozrušeného muže, který uvedl, že právě viděl statného potkana, který pobíhá jeho kavárnou. Hlídka po příjezdu na místo zjistila majitele kavárny, který strážníkům afektovaně popisoval velikost hlodavce i to, že narušitel již spokojeně opustil podnik a vyrazil za dalšími rejdy. Oznamovatel se dožadoval řešení situace, protože dle něj přišel potkan do kavárny z ulice, a tudíž městského pozemku. Strážníci muže vyslechli a doporučili mu obrátit se na odbornou deratizační firmu, která bude mít adekvátní řešení. Inkriminovaného hlodavce ani žádného z jeho příbuzných strážníci nikde v okolí nenalezli.

Z osmileté dívky se vyklubal padesátník

V sobotu krátce po poledni obdrželi strážníci oznámení od svědka, který uvedl, že u knihovny na schodech sedí již tři hodiny asi osmiletá dívka a její chování je velice nezvyklé. Na místo byla ihned vyslána motohlídka, aby situaci prověřila. Při příjezdu strážníci malou dívku identifikovali jako padesátiletého muže. Ten uvedl, že na schodech odpočívá a kochá se krásami města. Hlídka transformovanému turistovi popřála hezký den a s jistotou, že se skutečně nejedná o podivnou dívenku ani ducha, odjela za další činností.

Zásah v solárku

Na tísňovou linku oznámil pracovník solárního studia, že do provozovny proklouzl pták, a odmítá odletět. Na místo byla vyslána motohlídka, aby zoufalému muži mohli strážníci pomoci a dostali ptáka ven. K žádnému zákroku však nakonec nedošlo, jelikož opeřenec, když spatřil uniformy, pochopil, že spadla klec, a rychle solárko opustil.

Případy zvláštní důležitosti

Několik případů, na jejichž důležitosti oznamovatelé trvali, vyjížděli v uplynulém týdnu řešit strážníci. V jednom případě si rozhořčená žena stěžovala na vozidlo stojící na jejich vyhrazeném parkovišti a žádala jeho okamžité řešení. Druhý den se oznamovatelka dostavila na služebnu a sdělila, že předchozí den omylem zavolala strážníky na vlastního syna, který domů přijel půjčeným vozidlem. V dalším případě si jiná žena stěžovala, že na jednom chodníku chybí kryt kanálu, což způsobilo její pád do nekrytého podzemního otvoru. Strážníci důkladně místo prošli, avšak žádnou zrádnou kavernu nenašli. Navíc se ukázalo, že je v prostoru prováděna rekonstrukce chodníku, a ten je zabezpečen proti vstupu běžného chodce.

V jiném případě se muž pohoršil nad stavební firmou, která složila stavební materiál na parkoviště, a vyjádřil dle něj důvodné obavy, že bude tento materiál zabírat prostor neúměrně dlouho. Strážníci na místo dorazili za pár minut a s úlevou zjistili, že se temné prognózy oznamovatele neuskutečnily a parkoviště zelo prázdnotou. Nakonec oznámila vyděšená žena nehybnou postavu, ležící na trávě, která se již několik hodin nehýbe a je možná mrtvá. Když hlídka přijela na místo, vyskočil místní bezdomovec na nohy jako gazela a nezraněn a živ odešel za svými pochůzkami.

Extrémní naivita

Extrémní naivitu a trpělivost prokázaly dvě ženy. Ve večerních hodinách na ně neznámý muž z okna činžovního domu zakřičel, že mu jedna z nich ukradla telefon, a proto zavolá policii. Vyzval ženy, aby zůstaly stát na místě a čekaly na její příjezd. Ženy se poctivě postavily na chodník a vyčkávaly příjezdu mužů zákona. Když se hodinu nic nedělo, zavolaly ženy strážníky a celou situaci jim popsaly. Jak se ukázalo, jednalo se nejspíš o žert neznámého muže, na který ženy z nepochopitelných důvodů skočily. Obě pak po více než hodině pokračovaly směrem k domovu.

MIROSLAV KOMÍNEK