Hádka mezi návštěvníky venkovního areálu se strhla den před koncem školního roku ve večerních hodinách. Podle svědků události spustil konflikt spor dětí o lehátka. Děti přivolaly na pomoc své rodiče a jeden z nich se tak rozlítil, že vzal do ruky tyč. Vášně museli krotit policisté.

Situací se bezprostředně po incidentu zabývali radní, kteří svolali schůzku s vedením Městské policie.

„Mrzí nás, že k něčemu takovému vůbec došlo. Přijali jsme ale ve spolupráci s městskou policií opatření, která by měla podobným excesům během letních měsíců zabránit,“ ujistil přerovský primátor Petr Měřínský (ANO).

Nový provozovatel plaveckého areálu - společnost Sportoviště Přerov - zajistil dva vlastní asistenty prevence kriminality, kteří dohlížejí na pořádek a bezproblémové chování návštěvníků. Kromě toho provádějí pravidelné kontroly na bazéně také hlídky Městské policie.

„V tom horku a vedru chceme minimalizovat zárodky sporů mezi majoritou a minoritou. Kromě asistentů, které si zajišťuje sám provozovatel, posílíme bezpečnost na bazéně i našimi asistenty prevence kriminality. Areál několikrát denně kontrolují hlídky strážníků,“ nastínil ředitel Městské policie v Přerově Omar Teriaki.

Přestupek proti občanskému soužití

Na místě zasahovala i republiková policie, která incident kvalifikovala jako přestupek proti občanskému soužití.

Podle jednatele společnosti Sportoviště Přerov Jaroslava Hýzla se od té doby na bazéně nic nestalo. „V současné době je tam klid a i návštěvníci potvrdili, že se díky hlídkám cítí bezpečněji. Kontroly provádějí každé dvě hodiny,“ upřesnil.

Plavecký areál v Přerově si už v minulosti užil s nevhodným chování návštěvníků své.

Poučení z minulosti

Bývalý provozovatel bazénu, společnost Teplo, reagoval na stížnosti obyvatel, jimž vadilo hlučné chování nepřizpůsobivých, striktním dodržováním provozního řádu.

Pokladní měla třeba povinnost odmítnout vydat vstupenky při naplnění kapacity bazénu a nebo lidem, jejichž návštěva by mohla mít rušivý vliv na pořádek, bezpečnost, čistotu a mravně společenské zásady. Na jednoho dospělého pak připadal určitý počet dětí. I když někteří opatření kritizovali jako diskriminační, svůj účel splnilo a v posledních letech byl klid.

Problémové chování se ale netýká jen Romů - před lety třeba přerovští strážníci řešili noční návštěvy opilých hostů z okolních restaurací. Lidé se do areálu dostali přes plot - většinou z Brabanska. Zábava ale nikdy netrvala dlouho, protože nezvané hosty v podroušeném stavu zachytila v noci bezpečnostní čidla.