Případ došel až do fáze závěrečných řečí, na konečný verdikt se však pořád nedostalo.

Právní zástupce záložny, která je nyní v likvidaci, totiž soudu nebyl schopen sdělit, jak má naložit se zabavenými koňmi, vozem BMW a pozemkem, které si Marková za zpronevěřené peníze pořídila.

Krajský soud v Olomouci v pátek znovu vyslechl soudního znalce v oboru účetnictví. Ten už u soudu vypovídal několikrát. Postupně dopočítával přesnou sumu manka v pokladně a snažil se odhalit postup jak bývalá vedoucí bochořské záložny odčerpávala peníze a kterými účetními operacemi to maskovala.

„Podle nedávno získaných dokladů, které vypovídají o pohybech v pokladně se mi podařilo zjistit, že nejdříve brala peníze z kasy a pak dodatečně dopisovala do účetnictví různé bankovní operace, aby jí vše ´sedělo´ s nižším stavem hotovosti na pokladně," potvrdil znalec Jan Juráň.

Co se zabavenými koňmi, BMW a parcelou?

Bývalá vedoucí záložny si podle státní zástupkyně Marie Kodytkové obvykle z pokladny brávala částky od jednoho tisíce do 300 tisíc korun.

„Celkem získala devět a půl milionu korun. Zastírala to úvěrovými smlouvami a kontokorentními účty. Sama přitom uvádí, že záložně způsobila škodu jen 4,4 milionu," řekla Kodytková a žádala pro Markovou nepodmíněný trest při spodní hranici sazby, zákaz činnosti výkonu zaměstnání spojených s hmotnou zodpovědností na dobu pěti let a povinnost nahradit vzniklou škodu.

Marková u soudu uvedla, že svého jednání lituje. Její obhájce také tvrdí, že způsobila škodu pouze 4,4 milionu a požaduje podmíněný trest s delší zkušební dobou.

Právní zmocněnec vojenské družstevní záložny, která je v likvidaci nebyl v pátek soudu schopen říci, jak má naložit s koňmi, automobilem BMW a parcelou, které byly Markové zabaveny v přípravném řízení.

Soud také kvůli tomu nemohl vynést rozsudek, konečný verdikt by měl padnout na konci března.

Za ustájení koní 25 tisíc měsíčně

Jana Marková pracovala ve vojenské družstevní záložně v Bochoři od roku 2003. Peníze z pokladny si brala pro svou potřebu od června 2007 do června 2009. Za 1,4 milionu korun si koupila čtyři koně.

Předpokládala, že je později výhodně prodá a sníží tím způsobené manko. Jen za ustájení koní se však doteď každý měsíc platí přes 25 tisíc korun, prodat se je dosud nepodařilo.

Marková manželovi sponzorovala provoz restaurace a pořídila automobil BMW. Společně pak vyráželi na nákladné dovolené do USA nebo na Kanárské ostrovy.

Manželství se snažila udržet za každou cenu, přesto se rozpadlo.

Vojenská družstevní záložna vykázala za rok 2009 ztrátu přes 20 milionů korun. Vedení záložny ji tehdy zdůvodňovalo právě zpronevěrou 9,1 milionu korun na přerovské pobočce a také pokračující ekonomickou krizí. Později záložna přišla o licenci. V prosinci 2010 přestala poskytovat bankovní služby a vstoupila do likvidace.