„Podezřelý vytáhl z opasku zavírací nůž, kterým šermoval kolem sebe a také směrem ke starostovi. Pak mu nožem propíchl obě přední pneumatiky na autě,“ popsala přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Starosta využil nestřeženého okamžiku k tomu, aby se vzdálil do budovy úřadu a vyčkal zde do příjezdu policejní hlídky. Na místo ji přivolali jeho spolupracovníci, kteří incident viděli z okna.

„Hlídka podezřelého muže, který měl u sebe zavírací nůž s devíticentimetrovou čepelí, zadržela a převezla na služebnu do Hranic. Skončil v policejní cele,“ doplnila mluvčí.

Pod vlivem alkoholu a drog

Příčinou útoku byly podle prvotních informací policie dlouhodobé výhrady podezřelého k práci starosty a nespokojenost s výkonem jeho funkce. „Podezřelý nebyl pod vlivem alkoholu ani návykových látek. Na autě způsobil škodu za zhruba 5 tisíc korun,“ upřesnila.

Útočník je podezřelý z trestného činu násilí proti úřední osobě, za což mu hrozí odnětí svobody od šesti měsíců do šesti let.

Posílal i výhružné sms

Podle starosty Bělotína byly spory s mužem dlouhodobého rázu, ale takto se vyhrotily teprve nyní.

„Práce veřejného činitele s sebou přináší i tyto věci, kdy si někteří myslí, že se svět točí podle nich a budou si nastavovat vlastní pravidla. Mezi pravidla ale platí i to, že se za bydlení a služby platí,“ konstatoval starosta Bělotína Eduard Kavala.

Součástí vzdoru ze strany muže bylo podle něj i to, že mu před úřad naskládal kusy betonu. V noci starostovi chodily i výhružné SMS zprávy.