„Prováděli jsme ve věci šetření a probíhaly úkony, na jejichž základě jsme případ kvalifikovali jako přestupek proti občanskému soužití. Bylo zjištěno, že došlo ke vzájemnému slovnímu útoku mezi oběma skupinkami nezletilých dětí. Nepotvrdilo se ale, že by některé z dětí ohrožovalo jiné nožem či jinou zbraní,“ konstatovala přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
Podle ní byly veškeré okolnosti případu zaevidovány a materiál postoupen příslušnému správnímu orgánu Magistrátu města Přerova. „Ten bude incident řešit podle svých kompetencí,“ doplnila.
Případ v červenci vyvolal mezi místními obyvateli značné emoce - k incidentu totiž došlo v parku poblíž bytového domu, ve kterém žijí pod jednou střechou jak romské, tak ukrajinské rodiny. Aby se konflikt mezi dětmi řádně prošetřil, přišla matka poškozené dívenky oznámit případ na policejní služebnu v doprovodu asi pěti desítek místních Romů.
„Nejsem s tím policejním závěrem spokojená, ale nic s tím asi nenaděláme. Uvidíme, jak budeme dál postupovat. Malá má večer strach a i po měsíci se budí ze spaní. Chodíme na psychiatrii a bere kvůli tomu i léky,“ komentovala ve středu výsledek policejního šetření matka dívenky Jolana Sarköziová.
Romové se s Ukrajinci nemusí
Podle Romů se kdysi poklidné soužití obyvatel na náměstí Františka Rasche změnilo po nastěhování rodin uprchlíků z Ukrajiny. V parku se denně scházejí romské i ukrajinské děti a už v minulosti zde došlo ke slovním přestřelkám.
„Může se to stát každému, i vašim děckám. Neříkám, že všichni jsou stejní, ale tohle už bylo moc. Matku toho kluka, co ji napadl, jsme od té doby neviděli,“ popsala šestatřicetiletá žena, kterou rozladily i komentáře na sociálních sítích.
Od matky ukrajinského chlapce prý čekala omluvu. „Kdyby něco takového udělal můj syn, tak jako matka vyjdu ven a řeším to. Omluvím se té mamince a řeším to. Za námi ale vůbec nepřišla,“ zmínila.
Otec napadené dívenky potvrdil, že se tu v minulosti nikdy nic podobného nestalo. „My tu bydlíme deset let a v životě jsme neměli takové problémy. Teď mám ale strach chodit s dětmi po ulici pěšky,“ shrnul Gejza Pokuta.
V bytovém domě na náměstí Františka Rasche bydlí ukrajinských rodin více. Od března zde žije s dětmi i Irina Volos, která pochází ze Lvova. Ani ona není romsko-ukrajinským soužitím nadšená.
„Moje děti nic nedělají. Rozhodli jsme se to ale řešit tak, že se vracíme zpátky domů. Nechceme mít s místními Romy problém, i když jsme tu spokojení,“ řekla. Odchod z Přerova podle ní zvažují i další rodiny.
Po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině našla v Přerově azyl asi tisícovka uprchlíků. Dnes je jich už méně. „V Přerově aktuálně žije kolem osmi stovek uprchlíků z Ukrajiny, zatímco na začátku krize jich byla více než tisícovka. Zaznamenali jsme tedy mírný odliv. Podle ukrajinské koordinátorky nemáme informace, že by došlo k dalším neshodám,“ uzavřela mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.