Obžaloba viní Stanislava a Petru Pumprlovy z výtržnictví, ublížení na zdraví a hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. Hrozí jim až pětileté vězení.

Podle obžaloby měli manželé na děti zaútočit s různou intenzitou - některé děti dostaly ránu pěstí, jiné facku.

Jednoho ze školáků měl obžalovaný srazit k zemi, ležícího pak opakovaně kopat a udeřit i pěstí do hlavy.

Další z dívek měla dostat i ránu do hrudníku. Útočit měl nejen muž, ale i žena.

„Tři děti byly po incidentu ošetřeny v nemocnici - utrpěly podvrtnutí krční páteře, zhmoždění hrudníku a dolní části páteře nebo lehký otřes mozku. Dvě děti pomoc lékaře nevyhledaly,“ popsal státní zástupce Ivo Krobot.

Hlavní líčení se ve čtvrtek konalo za velkého zájmu veřejnosti a do soudní síně se dostavili početní zástupci romské komunity.

Soudce musel dokonce kvůli velkému počtu lidí dodatečně změnit místnost, ve které se kauza projednávala.

Zatímco na minulém líčení v listopadu loňského roku vypovídali oba obžalovaní a byla přečtena svědectví poškozených dětí, nyní soudce předvolal dceru obžalovaných, její kamarády a další svědky, kteří byli na místě činu.

Verze toho, jak se celá věc seběhla, se ale rozcházely.

"Co je p…"

Dcera obžalovaných popsala incident, kterého byla osobně přítomna, jinak než poškozené děti.

Rodiče prý přijeli do parku proto, aby domluvili partě místních dětí, které ji obtěžovaly a dokonce na ni zaútočily. Když šly s kamarádkou kolem, nadávaly jim a plivaly na ně.

„Naši nejsou rasisti a jsme odmalička vedeni k tomu, abychom neodsuzovali člověka podle barvy pleti. Jeli jsme tam s tím, že si taťka chce promluvit s dětmi, co mě napadly,“ řekla.

Když přijeli na místo, stoupl si podle ní jeden z hochů před jejího otce a nadával mu.

„Řekl mu: Co je p…? Taťka ho odžduchl a řekl, nechte moji dceru být, nic vám neudělala,“ líčila.

Jeden z Romů dostal pohlavek, zbytek se rozutekl.

"Viděla jsem, že někdo bije děcko"

Jiní svědci, kteří byli v době incidentu v parku, ale popsali, že k fyzickému útoku na děti došlo.

„Šla jsem se syny přes park a viděla, že někdo bije děcko. Pán útočil a paní byla vedle něho. Jedna dívka plakala a utíkala pryč,“ popsala žena, která šla náhodou kolem.

Soudce případ neuzavřel a chce pokračovat v dokazování.

„Líčení bylo odročeno na neurčito za účelem vypracování znaleckého posudku z oboru zdravotnictví, a to k hodnocení zranění poškozených osob,“ shrnul soudce Jan Rektor.

"Nenávistná rasistická pohnutka"

Obhájci poškozených dětí se s obžalobou plně ztotožňují.

„Zejména s tou předsudečnou nenávistnou rasistickou pohnutkou. Je skutečně klíčové, aby vzal soud v potaz závaznou judikaturu Evropského soudu pro lidská práva, která jednoznačně říká, jakým způsobem je možné dovodit tu předsudečnou pohnutku. Takto budeme konstruovat i naše závěrečné řeči. Předsudečná pohnutka se dovozuje na základě různých indikátorů a jeden z nich je například intenzita útoku na nezletilé děti,“ řekla advokátka Klára Kalibová, která zastupuje dvě nezletilé děti.

Podle obhájce Petry Pumprlové Petra Vavříka jeho klientka obžalobu odmítá.

„Děj popisuje jinak, než jej popisují poškozené děti,“ uzavřel.