Obyvatelé Azylového domu v Přerově, jenž poskytuje zázemí matkám, které se ocitly v tísni, krátce po tragédii upozorňovali na podezřelé okolnosti neštěstí. Mladé ženě totiž v minulosti zemřely další dvě děti.

Dramatické okolnosti záchrany dítěte tehdy popisoval ředitel zařízení Pavel Šíma.

„Bezprostředně po oznámení přivolal zaměstnanec Armády spásy záchrannou službu a podle pokynů operátorky nouzové linky poskytoval dítěti první pomoc, ve které pak pokračovali zdravotníci," popsal. I přes veškerou snahu se ale život děťátka nepodařilo zachránit.

Příčinou úmrtí bylo udušení, tvrdí kriminalisté

Podle kriminalistů bylo dítě udušeno. Osmadvacetiletá matka podle nich ve své výpovědi opakovala, že dítě v noci nakojila a ráno je našla v postýlce mrtvé. Nařízená soudní pitva ale prokázala, že bylo bezprostřední příčinou úmrtí kojence udušení.

„Matka deklarovala smrt dítěte jako syndrom náhlého úmrtí. Protože máme velmi dobrou spolupráci se znalci soudního lékařství, tak jsme nad tímto případem dlouho bádali. Není obvyklé, aby během jednoho a půl roku došlo ke smrti dvou novorozenců. Díky pečlivé práci a vnímavosti soudních lékařů jsme došli k závěru, že se obžalovaná dopustila vraždy," uvedl šéf odboru obecné kriminality olomoucké krajské policie Martin Nasswettr.

Hrozí jí 15 až 20 let

Žena byla původně stíhána za usmrcení z nedbalosti, kriminalisté ale čin překvalifikovali na vraždu. Hrozí jí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Stíhána je na svobodě. Případ teď mají na stole krajští soudci. „Líčení je nařízeno na 23. března," potvrdil pro ČTK soudce olomouckého Krajského soudu Eduard Ondrášek.

Kriminalisté se během vyšetřování zabývali i dalšími dvěma úmrtími dětí obžalované v předchozích letech. Druhé dítě ženě zemřelo rok a půl před tragickou událostí v Přerově, další několikaměsíční potomek pak před desíti lety na Slovensku.

K nejstaršímu případu, uzavřenému jako syndrom náhlého úmrtí, už se policisté nedostali.

„Prověřovali jsme úmrtí před rokem a půl od naší události, kdy to bylo rovněž uzavřeno jako syndrom náhlého úmrtí. Tehdy tam byly zjevné stopy po zánětu plic. U novorozenců je ale těžké určit, zda došlo k dušení v důsledku zánětu plic či k dušení samotnému," konstatoval kriminalista. Na základě důkazů se tak vyšetřovatelům podařilo prokázat násilnou smrt pouze v posledním případě.