Obžaloba klade lékařům za vinu, že u pacienta včas neodhalili zánět pobřišnice po operaci kýly. Přestože se jeho zdravotní stav neustále zhoršoval, nedočkal se včas potřebných vyšetření.

Pacient se sice později podrobil operaci, ale na následky selhání orgánů nakonec zemřel. Oba lékaři pracují i nadále v přerovské nemocnici, jejíž vedení ctí presumpci neviny.

U soudu stanuli nejbližší příbuzní zemřelého muže, kteří jsou přesvědčeni o tom, že lékaři zanedbali péči o pacienta. Podali na ně kvůli tomu trestní oznámení.

Byla zanedbána pooperační péče, říkají příbuzní

„Tatínek v roce 2008 prodělal operaci tlustého střeva a později se u něj projevila pooperační kýla, se kterou šel na operaci. Vidíme to pořád stejně, a to tak, že byla zanedbána pooperační péče,“ konstatovala dcera zemřelého pacienta Lenka Durajová.

„Když nám pořád říkají, že to byla náročná operace, jakou tam mají jednou za deset let, tak to přece potřebovalo lepší pooperační péči,“ myslí si.

Rodina prý neusiluje o finanční odškodnění.

„Jde nám jen o to, aby se to už nikomu jinému nestalo, a péče o pacienty se v nemocnici zlepšila, zvlášť o víkendech. Kdybychom v neděli neurgovali, že je tatínkův stav vážný, ležel by tam bez pomoci až do rána,“ řekla.

Také manželka zemřelého Jiřina Fučíková je celou událostí ještě dnes otřesená.

„Manžel byl v roce 2008 na operaci tlustého střeva a udělala se mu pooperační kýla. Problémy kvůli tomu neměl, ale lékaři mu řekli, že si ji má nechat odstranit. Tak se rozhodl jít na operaci a už se z ní nevrátil. Podle mě se o něj nestarali tak, jak měli,“ je přesvědčená.

Pacient si po operaci stěžoval na bolesti břicha a měl škytavku. Objevily se i jiné potíže - minimální vylučování moči. Příbuzní se ale potřebných vyšetření dožadovali marně. Pacientův stav se postupně zhoršoval a lékaři zjistili, že se v drénu zavedeném do břicha objevil střevní obsah. Následovala další operace, která už muže nezachránila - později zemřel.

Lékař: Nic jsem nezanedbal

U soudu vypovídal jeden z lékařů, ale také zdravotní sestry z oddělení. Popisovali, jaká péče je poskytována pacientům po prodělaných operacích.

„Netušili jsme, že bude operace tak komplikovaná. I drobný chirurgický zákrok, pokud se jedná o vnitrobřišní operaci, může mít fatální průběh,“ vylíčil jeden lékařů.

Obžalovaný Stanislav K. popisoval, že se jednalo o velmi náročný zákrok.

„Pro operaci jsem se rozhodl, protože se objevil únik střevního obsahu. Nemohl jsem to místo najít - jednalo se o perforaci tenkého střeva,“ řekl.

Lékař u soudu popisoval, jak krok za krokem postupoval. Je přesvědčený, že jeho postup byl správný a nic nezanedbal.

Znalec: předložená dokumentace je jen kusá

U soudu vypovídal i znalec František Antoš, podle kterého byla zdravotnická dokumentace poměrně kusá.

„Inkriminovaná záležitost je napsaná jen rukou a velmi stručně. Posudek tedy nemůže být plnohodnotný, protože z toho, co mi předložili, můžu vyčíst jen něco, ale bohužel nevyčtu to, co bych vyčíst chtěl,“ řekl.

Podle znalce muž zemřel na neztišitelné krvácení, které způsobilo selhání orgánů. Uvedl, že kdyby lékaři provedli včas potřebná vyšetření, měl by pacient větší šanci na přežití. Soudkyně případ odročila na prosinec a hodlá vyslechnout další svědky.