Pro představu: tato směs mohla připravit o život celkem 158 tisíc lidí. Což jsou města jako Olomouc a Jihlava dohromady.

A bohužel jed maskovaný třeba za obyčejnou láhev rumu zabil před rokem a půl i jednadvacetiletou dívku z Přerova, třiapadesátiletou ženu z Prosenic či třiasedmdesátiletého muže z Brodku.

Krajský soud ve Zlíně začal minulý týden spletitou kauzu rozplétat – na lavici obžalovaných stanulo deset lidí, dva z nich jsou i Přerovska.

Směs etanolu a metanolu měli namíchat hlavní údajní viníci metanolové aféry Rudolf Fian a Tomáš Křepela.

O distribuci tohoto alkoholu se podle obžaloby postarali Jiří Vacula a Martin Jirout.

Všem čtyřem za to hrozí v případě prokázání viny až doživotí.

Ostatní obžalovaní ze zlínské větve metanolové kauzy jsou ohroženi sazbou 5–12 let odnětí svobody za ohrožení zdraví závadnými potravinami.

Informace o účinku metanolu a jeho následcích se v pondělí mohli dozvědět všichni přítomní hlavního líčení v metanolové kauze.

Lidsky to bylo hrozné

Právě v pondělí vypovídala před senátem krajského soudu ve Zlíně soudní lékařka ze Ústavu soudního lékařství Ostrava fakultní nemocnice Marie Staňková.

Mimo jiné popisovala účinky metanolu na lidský organismus či to, jaká dávka jedu s názvem metanol je pro člověka smrtelná.

Je také autorkou znaleckého posudku na otrávenou směs, která se dostala do oběhu v září roku 2012 a do dnešního dne zabila již 50 lidí.

„S takovým typem intoxikace jsme se setkali poprvé až v září 2012. Lidsky to pro nás bylo hrozné," připomněla první chvíle otrav metylalkoholem.

Senát krajského soudu vyslechl také svědky, kteří vypovídali, s kým se směsí metylalkoholu obchodovali, či kam ji dále distribuovali. Nejvíce však bylo všemi přítomnými očekáváno svědectví Pavla Čanigy.

Čaniga: Nemám s tím nic společného

Pavel Čaniga figuroval jako obviněný v metanolové kauze, ale žalobce Roman Kafka jeho stíhání zastavil.

Přesto byl tento svědek na jednání přiveden eskortou z vazební věznice Olomouc, neboť je vazebně stíhán v jiné trestní věci.

„Nemám s celou kauzou nic společného", tvrdil v pondělí u soudu.

„Etikety natiskne každá tiskárna a kolky se mohly ztratit z celního úřadu," tvrdil na to, že pančované lihoviny se smrtící směsí nesly název jeho Likérky Drak.

Dodal také, že nemůže zaručit, že všechny lihoviny s označením Likérky Drak byly vyrobeny právě tam.

Další svědci, kteří v pondělí vypovídali po Pavlu Čanigovi ztratili buď paměť, nebo se jen vymlouvali, či lhali.

Další líčení je naplánováno na středu 12. března, kdy jsou proběhnou další výpovědi svědků.