Přerov se tak zařadil mezi jedenácti regiony bývalého Severomoravského kraje na pátou příčku.

„Naší prioritou je i letos objasňování skutků na poli majetkové trestné činnosti – například krádeží v obchodech a nebo vloupání do aut a bytů. Právě ty totiž představují největší podíl z celkového počtu případů. Jen loni jsme jich řešili na 1 501,“ shrnul koordinátor územního odboru Služby kriminální policie v Přerově Marek Nádvorník.

Podle něj se na řadě deliktů podílejí i mladí lidé do osmnácti let.

„Celkem jsme prověřovali na 135 skutků, které měli na svědomí lidé do osmnácti let. Ve 37 případech se jich dopustili i nezletilí,“ podotkl dále.

Asi nejvyšší objasněnost, a to 76,5 procent, měly v loňském roce násilné trestné činy. Jednalo se zejména o případy domácího násilí, jichž bylo na Přerovsku 268. Loni došlo také ke čtyřiceti loupežným přepadením. U 21 z nich už policisté dopadli pachatele a v pěti si pak oznamovatelé loupež vymysleli. Loni se staly čtyři vraždy a všechny byly objasněny.

Podle policistů výrazně poklesla nehodovost.

„Je to dáno zejména tím, že řidiči nemusí hlásit nehody se škodou do 100 tisíc korun,“ vysvětlil koordinátor územního odboru vnější služby Vojtěch Franciška.

Zatímco ještě v roce 2008 bylo na Přerovsku 1672 nehod, loni už jen 728.

Kriminalisté se i letos zaměří na činnost extrémistů a rasové konflikty na Přerovsku.

„Nemáme ale indicie, že by se v Přerově chystaly podobné akce, jako byl loni dubnový pochod radikálů,“ uzavřel Marek Nádvorník.