Na ročního chlapce během návštěvy příbuzných zaútočil kříženec argentinské dogy. Dítě utrpělo vážná zranění a ani přes veškeré snahy záchranářů a hodinu trvající resuscitaci se jeho život nepodařilo zachránit.

Podle obžaloby je za smrt dítěte zodpovědný třicetiletý majitel psa, kterému hrozí za usmrcení z nedbalosti až šestileté vězení.

„Obžalovanému je mimo jiné kladeno za vinu, že nezachoval potřebnou míru opatrnosti a nevykonával řádný dozor nad svým psem, kterému nezajistil přiměřenou výchovu a výcvik. Pes se v omezeném prostoru pohyboval v bezprostřední blízkosti tří nezletilých dětí, jež si s ním hrály a zasahovaly do jeho teritoria, které si chránil,“ shrnul přerovský státní zástupce David Pivoda.

Hlavní líčení proběhne u Okresního soudu v Přerově ve čtvrtek 1. listopadu.

„Dá se předpokládat, že bude soud rozhodovat rovněž v otázce dalšího nakládání se psem, jenž se nyní nachází v útulku v Přerově,“ konstatoval žalobce.

Jak se útok odehrál?

Tragédie otřásla obyvateli Předmostí koncem loňského roku. Pes zaútočil na teprve roční dítě, které přišlo se svou matkou v době mezi vánočními svátky na návštěvu k babičce.

Ve stejné době dorazili na návštěvu také další blízcí příbuzní - sestra matky oběti a její partner. Právě on je majitelem křížence argentinské dogy a rotvajlera, jenž útočil.

Odpovědnost za psa nese majitel

Podle odborníků nese odpovědnost za chování každého psa jeho majitel.

„Pokud psa přivedeme do relativně neznámé situace, musíme ho s ní seznámit. Chybu dělají dospělí, kteří se snaží, aby se pes přizpůsobil situaci, která je pro něj nepřehledná. Pes, který není dlouhodobě trénovaný, může i bezprostřední projev dítěte brát jako útok,“ uvedl už dříve profesionální trenér psů Jiří Ščuka.

Obranné chování se u psa projevuje pouze dvěma způsoby.

„Buď se situaci vyhne a odejde, nebo zaútočí. Když je pes překvapený a jedná se o uzavřený prostor, nemá mnoho možností se situaci vyhnout. Pes vždy zvolí vyhýbavou reakci, otevřená agrese je velmi ojedinělá,“ uzavřel.