Vydávala se za právničku, agentku tajných služeb a asistentku anglického lorda a z důvěřivých lidí vylákala přes šestnáct milionů korun.

Lidé, které podvedla, se s ní znovu setkali ve čtvrtek u Krajského soudu v Olomouci.

U soudu vypovídal muž středních let, který pro obžalovanou pracoval jako osobní řidič.

Žena z Přerova obžalovaná z mnohamilionových podvodů. U krajského soudu v Olomouci v květnu 2013Kromě toho jí vyřizoval drobné pochůzky, vybíral a vkládal peníze do banky a nakupoval pro ni cizí měny ve směnárnách.

„Platila mě hotově. Dávala mi také peníze na různé platby. Přes šedesát tisíc měsíčně stálo půjčovné vozu audi, na patnáct tisíc přišel podnájem bytu," vzpomněl šofér s tím, že několikrát vezl také údajného anglického lorda, jemuž měla dělat asistentku.

„Po celou tu dobu jsem ho ale nikdy nezaslechl mluvit," poznamenal svědek.

O statisíce korun pohledná žena připravila olomouckého podnikatele, kterému měla u anglických finančníků zprostředkovat úvěr ve výši 100 milionů korun.

„Na schůzku přivedla lorda, který se jen představil a pak už neřekl anglicky ani slovo. Od začátku jsem si myslel, že to žádný šlechtic není a že je to cílený podvod. Bohužel to kolega zřejmě v Anglii dostatečně neprověřil, takže nám vznikla škoda 750 tisíc korun," vzpomněl obchodník.

"Pomoc, jde po mně ruská mafie"

Špatné zážitky s údajnou právničkou v soudní síni popisovala rovněž léčitelka, která se s ní později přátelila. Té obžalovaná namluvila, že pracuje v tajných službách a obchoduje s ropou.

„Tvrdila mi, že po ní jde ruská mafie a je v nebezpečí. Plakala a žádala mě o pomoc. Založila si na moje jméno účet v bance a chtěla můj cestovní pas," vzpomněla čtyřicátnice s tím, že jí „kamarádka" dodnes dluží veškeré osobní doklady.

Žena obžalovaná z mnohamilionových podvodů potvrdila, že několikrát cizí doklady opravdu využila.

„Propůjčila mi svou totožnost, ale jen na krátkou dobu. Později jsem ale došla k závěru, že už to stejně nemá cenu. Využívala jsem také její e-mailovou adresu k elektronické korespondenci. Několikrát jsem jí ale sama pomohla, když měla různé osobní problémy," snažila se senát přesvědčit falešná agentka.

Další žaloba pro nové podvody

Hlavní líčení s ženou vydávající se za právničku, tajnou agentku, asistentku anglického šlechtice a obchodnici s ropou bylo odročeno kvůli tomu, že se k soudu nedostavil jeden z klíčových svědků.

U soudu se celá záležitost začala projednávat téměř před rokem.

Ještě před vynesením rozsudku však státní zástupce na obžalovanou podal novou obžalobu kvůli dalším podvodům.

Původně byla stíhána kvůli tomu, že z lidí vylákala přes deset milionů korun, postupně se škoda zvýšila o dalších šest milionů.

Obchody s ropou a investice na burze

V době od listopadu 2010 do dubna 2012 měla jednapadesátiletá obyvatelka Přerova připravit o peníze důvěřivé lékaře, inženýry a podnikatele. Měla jen středoškolské vzdělání, ale vydávala se za právničku, doktorku přírodních věd a podnikatelku.

Tvrdila, že investuje na londýnské burze, obchoduje s ropou a vlastní firmu na omlazující krémy se zázračnými účinky.

Peníze utratila za pronájmy drahých bytů, automobilů, značkové oblečení a zahraniční dovolené.

S některými podvody jí měl pomáhat známý z Prahy. Vydával se za anglického lorda, který však při většině jednání jen seděl a mlčel.