Trestní stíhání však zatím podle krajského policejního ředitele Libora Krejčiříka není vedeno proti konkrétní osobě.

K tragickému incidentu, který se stal před přerovským barem Lumír poblíž Komenského ulice, se policie dosud nechtěla s ohledem na probíhající vyšetřování podrobně vyjadřovat.

Pieta po tragické střelbě u baru LumírPodle krajského policejního ředitele Libora Krejčiříka byly hned v sobotu 10. ledna zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu usmrcení z nedbalosti.

„Stíhání však zatím není vedeno proti konkrétní osobě. Trestní sazba je v tomto případě až tři roky vězení," sdělil Libor Krejčiřík.

Vyšetřovatelé podle něj dosud čekají na výsledky soudní pitvy, odborných posudků a expertiz, například balistiky. Po celou dobu probíhají také výslechy svědků.

„Mnoho jsme jich již vyslechli, prověřujeme jejich výpovědi. Stále se nám hlásí další svědci incidentu, kteří chtějí vypovídat. Samozřejmě vyhodnocujeme také postup strážníků při zákroku a zjišťujeme, zda služební zbraň použili adekvátně k situaci na místě," popsal průběh vyšetřování policejní ředitel.

Hlídku strážníků městské policie přivolala minulý pátek ke rvačce před barem Lumír jedna z obyvatelek protějšího domu.

Svědci, kteří byli na místě, uvedli, že došlo k potyčce asi deseti opilých lidí.

Praštil psa, pak padl výstřel

Strážníky měl podle prvotních informací ohrožovat pes přítelkyně zastřeleného mladíka, roční výmarský ohař.

Přítelkyně zastřeleného mladíka Lucie Tvrdoňová ale popsala, že byli společně napadeni agresivními a opilými hosty baru, když byli na odchodu z podniku.

Přítelkyně třiadvacetiletého mladíka, který zemřel u baru Lumír po výstřelu strážníka. Na snímku s výmarským ohařem Spikem, na něhož měl strážník střílet.Více svědků potvrdilo, že pes pouze pobíhal kolem skupiny útočníků ve snaze vytáhnout z chumlu svého pána.

Strážník měl na přítomnost psa zareagovat tak, že ho udeřil obuškem.

„Pes byl zmatený a vyběhl směrem ke strážníkům. Jeden z nich ho něčím praštil, vypadalo to jako obušek. Pak už jsme jen slyšeli výstřel. Mysleli jsme, že někdo zastřelil toho psa, ale místo něj ležel na zemi chlap," vylíčila Aneta Ševčíková, která sledovala dění z okna domu.

Její matka přivolala ihned na místo záchranku.

„Nebylo ale co zachraňovat, mladík na místě zemřel," dodala.

Dohady o tom, co přesně střelbu způsobilo, a zda bylo použití zbraně adekvátním prostředkem obrany, teď plní internetová diskusní fóra.

Jasno do celého případu by vneslo svědectví strážníka, z jehož střelné zbraně kulka vyšla.

Ten ale podle šéfa Městské policie Omara Teriakiho odmítá vypovídat. Měl nastoupit na nemocenskou, protože utrpěl zranění nohy.

Svíčky přibývají

Na pietním místě, které spontánně vzniklo bezprostředně po tragické události u baru Lumír, je vystavena fotografie mladého páru i se psem.

Lidé se tu zastavují a někdo dokonce na silnici v místech, kde mladík ležel, nakreslil obrys těla.

„Lidé se tu pořád zastavují a svíčky přibývají. Příbuzní donesli věneček, babička přítelkyně toho chlapce zase kytičku," popsala atmosféru servírka baru.